Символично предаване на жезъла на председателството на Европейския съюз се състоя в чешкото посолство. Посланикът на Чехия Мартин Клепетко предаде властта на посланик Пол Байер от Швеция, който ще председателства символично ЕС в България от 1 юли.
Н. П. Мартин Клепетко награди с паметни сребърни монети за заслуги по време на чешкото председателство редица изтъкнати политици и посланици. Сред наградените, единствен от колегите си от 40-то Народно събрание, беше народният представител на Монтана доц. Борислав Великов в качеството му на председател на групата за приятелство между двата парламента.
Доц. Борислав Великов е мажоритарен кандидат и водач на листата на ПП „ЛИДЕР" с Новото време в Монтана.