Велико Търново посрещна Самарско знаме на Българското опълчение. Копие на реликвата гостува в старата столица само за седмица и е част от изложбата “Търново, Освобождението и възкресението на България”, която подготви областният всекидневник „Янтра ДНЕС”.
Флагът бе посрещнат с военен ритуал пред сградата на музей “Възраждане и Учредително събрание” днес в 11.00 часа, а след това там бе открита и експозицията. Специален гост на събитието бе посланикът на Руската федерация в България Негово превъзходителство Анатолий Макаров.
Оранизаторите припомниха, че Самарското знаме е предоставно от Регионалният исторически музей в Стара Загора, а в изложбата са показани още две светини – байрякът на Горнооряховските въстаници, който е предоставен от музея в железничарския град и знамето – плакет, с което търновци посрещат главнокомандващия на руската армия ген. Николай Николаевич на 25 юни 1877 г.
За да могат повече търновци да видят националната реликва, днес музей “Възраждане и Учредително събрание” ще посреща посетители безплатно, а всички те ще могат да видят и други интересни артефакти – снимки, оръжия, оригинални униформи на български опълченци и руски воини, които се съхраняват във фондовете на РИМ в старата столица.
На официалното събитие, освен руският посланик, присъстваха областният управител на Велико Търново проф. Любомира Попова, кметът на града инж. Даниел Панов, народни представители, председателят на ОбС-Велико Търново Венцислав Спирдонов, ректорите на двата университета в града – проф. Христо Бонджолов и бриг. ген. Пламен Богданов, собственикът и редакторът на областния всекидневник, общественици, ученици, граждани и журналисти.
„Това е една национална реликва, един национален символ, който ясно ни припомня какво е да си българин и защо трябва да се гордеем с нашия славен народ“, заяви кметът инж. Панов и припомни, че реликвата е тясно свързана със старата столица, тъй като тя е осветена от свещеник от село Дичин.
"Самарското знаме ни припомня един от фактите, с които трябва да се гордее всеки един българин – страната ни няма пленено бойно знаме в битка през цялата си история. Гостуването на Знамето ни връща към едно от най-големите събития в цялата българска история – Освобождението от османско иго.
Славната светиня се прочува в битката при Стара Загора, когато въпреки, че знаменосците загиват, знамето е спасено. Благодаря на организаторите за чудесната инициатива – „Търново, Освобождението и Възкресението на България“, посветена на 140 годишнината от Руско-Турската война и Българското освобождение.
Подобни форуми като днешния са особено важни за всички българи и най-вече за младите хора. Ние трябва да помним и да се учим от историята, да познаваме събитията в миналото и важните личности, да ги почитаме“, каза още кметът.
Слово и благодарности произнесе и Негово превъзходителство Анатолий Макаров, който бе официален гост на събитието. Той също заяви, че за него е чест да присъства на днешните тържествени мероприятия в града, където преди 140 години е изкована основата на българската държавност.
„Особено приятно е, че ние отбелязваме този исторически важен момент на толкова значимо място – в уникалния не само за старата столица, но и за цялата страна Музей. Тъкмо между тези стени работи Учредителното събрание и се създава първата Конституция.
Тъкмо тук руските юристи и дипломати споделят своите опит и знания, за да може България да стане свободна, здрава и независима държава. Но това е само една от множеството страници във величествената книга, наричана Освободжение. Преди това беше подвигът на руската армия и българските опълченци, които със своя живот прокарват пътят към свободата на българския народ“, отбеляза Негово превъзходителство Анатолий Макаров.
Събитията се провеждат с подкрепата на Община Велико Търново, Национален военен университет „Васил Левски”, Регионален исторически музей и клуб “Традиция”.