Среща между кметовете на испанската община Падрон Антонио Фернандес Ангейра и на община Павликени инж.Емануил Манолов се състоя по време на работното посещение на градоначалника в Испания. Кметът и Петя Стефанова, председател на Център за развитие на младежки дейности - Велико Търново, се върнаха миналия ден от работно посещение в испанския град Падрон.
Целта на визитата беше подготвително посещение по проект „ЕКО - Младежка демокрация", който се реализира в рамките програма „Младежта в действие" на Европейската комисия. В проекта участват 5 общини и 5 младежки организации от Испания, България, Турция, Унгария и Италия. Координираща организация на проекта са домакините от Община Падрон.
От българска страна участват Община Павликени и Център за развитие на младежки дейности - Велико Търново.
Община Падрон е разположена върху 48.4 кв. км на юг в провинция Ла Коруня, на границата с Понтеведра в северозападна Испания и има население близо 9 000 човека. В общината е развито предимно селското стопанство, производството на чушки, киви, цветя, туризма, търговията и по- малко индстрията.
В сградата на общината в Падрон се проведе среща между кмета на Павликени инж. Емануил Манолов и кмета на Падрон - Антонио Фернандес Ангейра и неговия заместник Ангел Родригес Конде.
Кратко представяне на общината направиха домакините преди да поканят гостите от Павликени на заседание на Общинския си съвет. Интересното е, че сесията започва традиционно в 20:00 ч. вечерта. Членовете на съвета са 13, седем от тях са от управляващата Народна партия. Годишният бюджет на Община Падрон е 7 млн.евро.
Община Падрон е малка като население, но е много развит туризмът, защото през територията й минава поклонническият маршрут „Ел камино де Сантяго". Преди 20 века е транспортирано тялото на починалия Св.апостол Яков - един от любимите ученици на Исус, загинал мъченически в името на Христовата вяра в Йерусалим. Оттам по суша е транспортирано тялото му в катедралата в Сантяго де Комостела. А днес десетки хиляди поклонници изминават годишно светия път.
Падрон е и дом на много поети и писатели, най- известни от които са поетесата Розалия Кастро и носителят на Нобелова награда Камило Хосе Села.
Освен Падрон, гостите имаха възможност да посетят и Сантяго де Компостела и Байона. По проекта са предвидени още две събития, които трябва да се проведат с младежи от Павликени, както и заключителна среща в Испания.