Дербито на региона остана нерешено, публика и играчи сътвориха фиеста в Г. Оряховица / Дарик нюз, архив

Истинско футболното дерби сътвориха състезатели, ръководители и публика на стадиона в Г. Оряховица в неделната вечер и показаха, че играта в региона е жива. Над 4500 души по трибуните възродиха позабравена през последните години атмосфера със скандирания и горящи факли.

Отлична организация направи ръководството на горнооряховския клуб, теренът също бе подготвен на ниво. Пълна бе с гости централна ложа, сред които главният секретар на МВР Светлозар Лазаров, кметовете на града- домакин Добромир Добрев и на Свищов- Станислав Благов, екскапитаните на националния тим Красимир Балъков и Трифон Иванов, общински съветници от Г. Оряховица и В. Търново, футболни легенди, деятели и ръководители. На терена пък имаше два отбора, които воюваха непримиримо до самия край и съдийска бригада, начело с Георги Йорданов, справила се коректно и точно с мача. А, той никак не бе лек, три червени и шест жълти картона, множество остри влизания и към двете врати, единоорства, битка по всички точки на терена.

Истинска заря ознаменува началото на дербито, фойерверки и транспаранти посрещнаха двата отбора. Локомотивци започнаха по- агресивно, но пък етърци действаха организирано и затваряха подстъпите към вратата си.

В 9- ата минута Стефанов центрира отдясно и Тихомир Кънев стреля с глава опасно до гредата на гостите. Отговорът бе пробив на Байдаков, спрян с нарушение вдясно от наказателното поле на домакините, и точен изстрел на Николаев от отсъдения фал, спасен от Александър Димов.

В 20- ата минута пък Красен Трифонов центрира отдясно, Кънев  стреля опасно с глава и Венци Димитров изби топката в корнер. Последваха два шута от дистанция на Любо Генчев, които не затрудниха вратаря на “виолетовите”. В 34- ата минута Мартин Николов намери Байдаков, който би в тяло на бранител, отбитата топка попада в Тодор Чирпанов и той разтърси напречната греда над Димов.

180 секунди по- късно отбраната на “железничарите” забрави Илко Трифонов при ъглов удар и той със странична ножица вкара за 0:1. Две минути преди почивката етърци оцеляха, след като при разбъркване в пеналта топката попада в Любо Генчев, който стреля край излезлия Венци Димитров, но не улучи вратата.

Второто полувреме бе сравнително спокойно до 70- ата минута, след която на терена завря и закипя. Тогава Светослав Караиванов си заработи втори жълт картон за нарушение срещу Красен Трифонов и етърци станаха десет души на терена. След 120 секунди Любо Стефанов събори откъсналия се срещу вратаря на горнооряховци Николай Иванов и също замина под душа, възстановявайки численото равенство.

В 76- ата минута реферът пусна отличен авантаж, Димитров намери отдясно Любо Генчев, той подаде успоредно пред голлинията и Тихомир Кънев засече топката за 1:1. Смо четири минути по- късно Красен Славчев с мощен удар разтърси напречната греда и великотърновската публика въздъхна облекчено. Междувременно горнооряховската агитка озари стадиона с факли, а една от тях подпали купчина с ленти, събрани край пистата, и отвори работа на дежурния пожарникар.

В 82- ата минута Илко Трифонов, който бе поел да пази Красен Трифонов, след отстраняването на Караиванов, си заработи втори жълт картон, фаулирайки го пред скамейките, и “ЕтърВТ” остана с 9 души.

Локомотивци веднага натиснаха и в 88- ата минута стигнаха до пълен обрат- 2:1. Развихрилият се Красен Трифонов бе спрян с нарушение до аутлинията от Росен Ванков, последва центриране от отсъдения свободен удар и Антоний Балъков с глава разстреля Венци Димитров от упор.

Триумфът на домакините обаче продължи едва 120 секунди. Вратарят им Александър Димов излезе неразчетено, Красен Славчев изби топката от голлинията, но връхлетелият Николай Иванов я натика в мрежата и се втурна в прегръдките на пощурялата “виолетова” агитка.

“Локомотив”: Димов, Стефанов, Пенев, Кр. Трифонов, Славчев, Любо Генчев, Русев (50 Димитров), Балъков, Явор Генчев, Панайотов, Кънев (Христанов, Ив. Петров, Станков, Г. Иванов, Велчев, Димитров, Мартин Иванов)

“Етър”: Димитров, Караиванов, Ванков, Мариян Иванов, Николов, Трифонов, Ангелов, Николаев, Байдаков, Чирпанов, Николай Иванов (Петков, Савов, Цв. Петров, Тодоров, Гинчев, Захариев, Б. Стоянов).