Хуманността и иноваторството са водещи при избора на постановките, които публиката ще види на 22-рия театрален фестивал „Варненско лято“. Той ще бъде открит на 1 юни и ще продължи до 11-ти. Варненските зрители ще имат възможността да избират между класически и съвременни заглавия, между драматичен и куклен театър за възрастни, между съвременен танц и мултимедиен пърформанс по време на тазгодишното издание.
Основната тенденция в развитието на театъра през последните години е призивът за хуманност. Именно заради това тя е мотото при подбора на българската програма на фестивала, обясни селекционерът проф. Камелия Николова. За да избере най-качествената продукция, тя е изгледала 100 спектакъла, повечето от които на живо. От тях се спряла на 10.
„Основните тенденции в българския театър се развиват в три посоки: разнообразяване на заглавията, силни авторски присъствия и афиш, в който няма изключително ярки събития, но има стабилно основно ниво“, коментира проф. Николова. Според нея изненади и открития могат да се очакват в областта на режисурата.
Основната цел при международната селекция е да се покажат неща, които са с високо художествена стойност и носят иноваторство, посочи Асен Терзиев – координатор на фестивала. Тази година особено вълнуващо ще бъде гостуването на театър „Глобус“ - наследникът на Шекспировия театър, с постановката „Хамлет“. Публиката ще има шанса да види и най-добрия словенски спектакъл за миналата година „Бесният локомотив“. Програмата включва още представления на необичайни места, нестандартни перформанси.
Като изненадваща определи тазгодишната програма на фестивала неговият артистичен директор Цветана Манева. Тя увери, че за екипа, който работи по реализацията му, той се е превърнал в кауза на съществуване.
В първия ден на фестивала ще се представи Народният театър „Иван Вазов“ с постановката „Духът на поета“. Тя ще се играе от 19:30 часа на сцена „Филиал“. Варненският театър ще се включи в програмата с „Ревизор“ и „Канкун“. Театър „София“ ще изиграе „Госпожа министершата“, а Малък градски театър „Зад канала“ - „Скъперникът“.
Основна цел на фестивала е за пореден път да промотира българското театрално изкуство и да допринася за приобщаване на българската култура към европейските и световни културни стандарти. Той е и място, където дебютират млади творци, лансират иновативни проекти, създават се мрежи за сътрудничество. Основната програма се осъществява на базата на подбор, извършен от селекционер и включва най-добрите театрални постановки за текущия сезон. Паралелната програма включва детски спектакли, конференции, изложби, работни ателиета, семинари, дискусии. Чрез акции в нетрадиционни места, фестивалът открива нови културни пространства и допринася за развитие на градската култура.
Програмата на фестивала можете да разгледате ТУК