НАП събра принудително 15 млн. лева от некоректни платци
НАП събра принудително 15 млн. лева от некоректни платци / Sofia Photo Agency, архив

205 млн. лева от просрочени данъчни и осигурителни задължения събра НАП-Варна за шестте месеца на тази година. 15 млн. лева от тях са събрани принудително, като сумата е постъпила в държавния бюджет след запорирането на банкови сметки и продажбата на имущество на 59 тайни търгове.

126 млн. лв. от събраните просрочени задължения са данъчни, а 79 млн. лв. са събраните просрочени здравни и социални осигуровки. Спрямо лица, които не са внесли доброволно просрочените задължения и не са потърсили контакт с НАП-Варна за тяхното разсрочване, публичните изпълнители са образували 29 926 изпълнителни дела. 22 219 банкови сметки на длъжници са запорирани, след като са получили съобщение за доброволно изпълнение, но са отказали да изпълнят задълженията си към приходната агенция. 823 от тях са поискали и получили от НАП-Варна разрешение за неотложни плащания.

Разрешенията за неотложни плащания позволяват на фирмите да ползват за дейността си част от постъпващите по запорираната сметка суми, а останалата част да отиват за погасяване на просрочените данъчни и осигурителни задължения към бюджета.

НАП-Варна е усвоила близо 4 млн. лева от запорираните сметки, като е дала възможност на фирмите в затруднение да продължат да работят.

Обявяването в несъстоятелност на 59 фирми със задължения от по над 500 000 лева  е поискала от съда НАП-Варна от началото на годината. Става въпрос за фирми, които имат непогасени данъчни и осигурителни задължения в общ размер от близо 200 млн. лева. Действията за обявяване в несъстоятелност са предприети от публичните изпълнители при НАП-Варна, след като представителите на фирмите не са предприели никакви действия за цялото или частично изплащане на натрупаните задължения, въпреки предупрежденията от приходната агенция.

Обявяването в несъстоятелност се използва все по-често от публичните изпълнители при НАП-Варна спрямо всички некоректни клиенти, които не се отзовават на поканите за изплащане. При откриване на производство по несъстоятелност съдът налага запор върху цялото имущество на дружеството, което се осребрява в рамките на  процеса. Ръководните органи на дружествата, които са несъстоятелни, не могат да регистрират нови акционерни дружества, както и еднолични търговци. Търговците от своя страна, които са изпаднали в неплатежоспособност и в 30-дневен срок от спирането на плащанията не са заявили това в съда, може да бъдат наказани с лишаване от свобода до три години и глоба до 5000 лева.

Всичките 58 фирми, за които НАП-Варна е поискала обявяване в несъстоятелност, са предадени на прокуратурата за търсене и на наказателна отговорност.