47 военни паметника от област Сливен са издирени и проучени до този момент. Те трябва да бъдат картотекирани съгласно новият закон, съобщи за Дарик секретарят на областната комисия за конституиране на „Военни паметници” в Сливен Александър Александров. Комисията се ръководи от областния управител Христина Чолакова, в нея влизат представители Гарнизонен военен клуб – Сливен, на отдел „Култура” в общините от областта, директори на музеи, представители на под. 22 220 и на военно-патриотични съюзи.
Тя трябва да извърши оглед на регистрираните военни паметници, да установи тяхното състояние и да планира финансови средства за възстановяване, поддържане и опазването им. До 30 юни трябва да се изготви областният регистър на военните паметници и до 30 юли трябва да се впишат в Националния регистър. В сливенска област се очаква да бъдат регистрирани около 72 военни паметника, уточни Александров.
По смисъла на Закона, военен паметник е материално свидетелство в памет на военнослужащи от Българската армия, на загиналите български военнослужещи при участие в операции и мисии извън територията на страната и при изпълнение на служебния им дълг в мирно време при защита на населението, както и на участниците в Българското опълчение по време на Руско-турската освободителна война и на участниците в Македоно-одринското опълчение. Военни паметници са и военните гробища, гробници, паметни плочи, костници и мавзолеи.