Отборът от Шумен е 8 в класирането
Отборът от Шумен е 8 в класирането / БК Шумен

Баскетболен клуб Шумен затвори сезона в А група при мъжете с драматична победа с 83:82 над Черно море Тича-2. Нашият тим водеше през почти целия двубой, но младият варненски отбор намери сили да се върне в мача и имаше шанс да го спечели. Страхотен кош на Виктор Серафимов 30 секунди преди финалния съдийски сигнал даде победата на Шумен. Въпреки загубата Черно море Тича-2 запазват първото място в крайното класиране на Втора шестица, а Шумен се нарежда точно след тях. Така в крайното класиране за сезон 2016/17 Шумен завършва на 8 място. Шампион за този сезон е отборът на Академик София, със сребърните медали се окичи вторият отбор на Левски, а бронза остана за Икономически университет Варна.

БК Шумен не успя да пребори Делфин Бургас

Третата четвърт също се разви равностойно, отборите си разменяха кошове, като за Шумен добре се включиха Димитър Радев и Никола Николов, които мушнаха по една тройка. Виктор Серафимов продължи с добрите изяви в нападение, а най-добро впечатление направи включването на Георги Минчев, който вкара няколко поредни коша, за да може разликата да се запази 10-на точки в полза на Шумен. Пресата на Шумен също свърши добра работа и принуждаваше гостите да грешат. Все пак варненци, чрез обичайните заподозрени К. Кръстев, А Кръстев и Стефанов, се държаха в мача.

Шумен повежда първенството след победа над Академик

Последната четвърт Черно море премина в зонова защита, която Шумен трудно преодоляваше. Нападенията на варненци пък станаха по-ефективни и след няколко добри пробива на Стефанов, лесни стрелби на К.Кръстев и тройка на Йоан Йоргов преднината на Шумен се стопи до 3 точки. Последва кош на капитана Янков, който прекъсна поредицата на Шумен без кош, но кош с фаул на Стефанов и нов кош на Йоан Йоргов изравниха резултата – 78:78.

БК Шумен се наложи над Дунав Русе с 90:80

Тогава дойдоха минутите на Виктор Серафимов, младата надежда на шуменския баскетбол отбеляза страхотна тройка, последваха 4 поредни точки на варненската надежда Стефанов – хубав пробив и два наказателни, но при 30 секунди оставащи до края Виктор отново се нагърби с отговорността и след хубав пробив, покрай заслона на Янко Янков отбеляза двете решаващи точки, които изведоха Шумен напред 83:82. В следващата атака варненци допуснаха грешка след неточен пас и в оставащите 18 секунди до края бяха принудени да фаулират. Фактът, че имаха само 1 извършен фаул за 9 минути и 45 секунди не бе в тяхна полза и Шумен успя да изкара топката в предно поле. Неточен изстрел на нашия тим 3.0 секунди преди края (младите момчета на Шумен очевидно трябва да трупат още опит) и за Черно море се откри нова възможност за победен кош. Последва бърз пас към Кръстев, но той пропусна трудния изстрел от 0 градуса и Шумен се поздрави с победата.

Четвърта победа за БК Шумен, надвиха бургазлии

Янко Янков бе най-полезен за Шумен с коефициент 37. Капитанът на нашия тим бе близо до трипъл дабъл след 19 точки, 13 борби и 8 асистенции. Виктор Серафимов бе другият играч на Шумен с основен принос. Гардът ни вкара 24 точки, хвана 6 борби и подаде 6 завършващи паса. Георги Минчев направи запомнящ се мач, включвайки се от пейката с 8 точки и 4 борби за 12 минути игра.