В 7 общини от област Шумен има сформирани доброволни формирования. Това стана ясно по време на работна среща по темата, която се проведе в Областна администрация. На нея присъстваха ръководителите на пожарната, полицията, Регионалната здравна инспекция и представители на общините.
Най-голямата община в областта - Шумен разполага с формирование от 25 души. Всички членове са снабдени с необходимата екипировка и оборудване, преминали са и обучение за работа при бедствени ситуации, като акцентът е върху гасенето на горски и полски пожари. Доброволците са на възраст от 21 до 60 години, като във формированието има и две дами, които са обучени да оказват долекарска помощ. „При възникване на кризисна ситуация по всяко време можем да разчитаме на поне 10 души от формированието", заяви Красимир Косев, гл. специалист "Превенция и дейности по защита на населението" в община Шумен. Той обясни, че при набиране на доброволците отначало е имало голям интерес, но спънка за повечето от тях се оказвало вземането на служебни бележки от работодателите, с които могат да се отзоват при сериозен инцидент. „Всеки има притеснение за работното си място", коментира Косев. Той препоръча, при обученията на доброволците да се наблегне и на умения за справяне в тежка зимна обстановка, защото това е един от основните проблеми в региона.
Доброволни формирования има създадени още и в общините Нови пазар, Смядово, Каолиново, Хитрино, Върбица и Каспичан. Те са в състав от между 10 и 15 души, на повечето места обаче все още не са преминали нужните обучения. Венец е една от общините, в които към момента няма нито един желаещ да се включи в доброволно формирование, във Велики Преслав пък кандидатите са само 3-ма.
По време на дискусията, като основни проблеми за съществуването на тези доброволни отряди бяха изтъкнати липсата на техника за придвижване на доброволците до определени места в случай на бедствие и материалният стимул за хората. Стана ясно, че от следващата година формированията ще получат допълнителна екипировка, сумата, отделяна за оборудване на всеки доброволец, ще се повиши от 400 на 1000 лева, а застраховката - от 50 на 150 лева.
4 са участията на доброволчески формирования от областта при ликвидиране на произшествия от началото на тази година, стана ясно от думите на комисар Иван Иванов, началник на Областно управление „Пожарна безопасност и защита на населението"- Шумен. „От тук нататък ние все повече и повече ще разчитаме на тези доброволци", каза още комисар Иванов.