На 21 ноември християните отбелязват църковния празник Въведение Богородично. Той е посветен на християнското семейство и на християнската младеж.
В Константинополската църква празникът е въведен през седми век от патриарх Терасий, а в Римокатолическата църква - от папа Григорий Единайсети през 1374 година.
Според Светото писание на този ден тригодишната Мария е заведена от родителите си в Йерусалимския храм и е отдадена в служение на Бога. Този ден става символ на въвеждането на младия човек в храма, в лоното на църквата и вярата, и на християнското семейство, чийто първопример са Дева Мария и съпругът й - праведният Йосиф.
На Въведение Богородично православната църква препоръчва на родителите да водят децата си на богослужение, да им разказват за вярата и библейските събития и така да ги възпитават в християнски дух.
По това какво е времето на днешния ден, народът гадае какво ще е то през цялата следваща година. Ако времето е топло и слънчево, зимата ще е люта, лятото ще е сухо, а плодородието - слабо. Ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото - дъждовно, а реколтата - богата.
Русенската св. митрополия съобщава, че във връзка с блажената кончина на Негово Светейшество Българския патриарх Максим и четиридесетдневния канонически траур за Българската православна църква – Българска патриаршия, с благословението на Високопреосвещеният Русенски митрополит Неофит, предварително обявеният концерт за 21 ноември - Въведение Богородично, Ден на Православното християнско семейство и младеж, се отменя.