Акцентът на културните събития в Пловдив безспорно е премиерата на операта на Джакомо Пучини „Бохеми”. Представлението ще се играе на 21 март от 19 часа в Дом на културата „Борис Христов”, а в него участват гост солистите от Италия Киара Джудиче, Мария Огета, Силвия Мартинели, Томас Ваки, Рафаеле Абете, Луиджи Чирило, Албертс Занети, Серджо Форести, Девис Фуголо, Орландо Полидоро и българските певци Мариана Панова, Крум Гълабов и Александър Носиков. Режисьор е Мария Елена Мексиа, помощник-режисьор - Алфио Грасо, сценограф - Кармен Кастаньон, костюми - Стив Алмериги, хореограф - Данило Фернандес и диригент - Марко Мореско. Участват и хора и балета на Държавна опера – Пловдив. Премиерата на „Бохеми” е последна от цикъла на Държавна опера Пловдив „Женските образи в творчеството на Пучини”, а след премиерата на 21 и 22 март, представлението тръгва на дълго европейско турне и няма да се играе повече през сезон 2013-2014 на родна сцена.
На 18 март, клуб „Мароко” ще приюти живописната изложба на Вячеслав Есенков „Неуловими стъпки”. Есенков от 1991г живее в града под тепетата, рисува, занимава се с пластика, керамика и интериорен дизайн, работи в Театъра и има няколко самостоятелни изложби.
Моноспектакълът на Стефан Иванов „Моето име“ ще направи премиерното си представление същата вечер от 19. часа в клуб „Библиотеката”. Сценарият и режисурата са на нашумелия с книгите си „Рай” и „Дневниците” Радослав Гизгинджиев. "Моето име", който е част от проекта на Радослав Гизгинджиев - "Любов". Един човек ще търси своето име сред всички онези ограбващи думи, които ни учат как да живеем и как да обичаме. Ще назове всичките ни имена, за да си спомни, че каквото и да правим, в едно сме еднакви - когато се влюбим. Провокативният персонаж ще разбие „четвъртата стена“ и ще въвлече и самата публика в събитието, за да докаже, че нито един от нас не знае името си, докато не се влюби.
В рамките на инициативата „Предизвикателството да четеш”, също на 18 март, в Алианс Франсез ще гостува френският писател Мартен Паж, известен като новелист и романист. Писателят публикува своята първа новела още на 26 години, която веднага постига грандиозен успех. Литературните му постижения се простират още върху младежки романи, детски книги („Аз съм земетресение”, „Разговор с шоколадова торта”) и различни есета, а творчеството му бива публикувано на над 20 езика.
Литературен клуб "Spirt&Spirit" и Манол Пейков ще представят книгата „Птичият събор“ на Петер Сис от 19 часа на 18 март. В „Птичият събор“ Петер Сис преразказва класическата персийска епическа поема, написана от Фарид ад дин Аттар в 12-ти век. Макар и с почти хилядолетна давност, притчата оживява пред съвременния читател с удивителната си актуалност.
На 19 март, от 18 ч. в концертна зала на АМТИИ в Пловдив за първи път в България ще прозвучат клавирните квинтети на френския композитор Габриел Форе в изпълнение на Александър Спиров - цигулка, Красимира Паурова - цигулка, Митко Чикчев - виола, Магдалена Чикчева - виолончело и Надежда Кузманова - пиано. Вход - свободен.
В ДК “Борис Христов” от 19 часа е Камерния концерт с музиката на Шостакович, Рахманинов, Бородин, Чайковски. Участват солисти и хористи на Държавна опера - Пловдив. На рояла: Надежда Георджева, Росица Димова, Зорница Петрова.
На 20 март от 18 ч. в Културен център „Тракарт” е „Пролетен рецитал” на Ромео Смилков – пиано. В концерта са включени творби на руско-американския композитор Сергей Рахманинов и бароковия италиански творец Джироламо Фрескобалди. Концертът е посветен на 100 години от рождението на проф. Люба Енчева, а входът е свободен.
„Човешко, твърде човешко” – мултимедийната изложба – фотография на Димитър Краев е насрочена за 21 март в клуб „Библиотеката”. Почитателите на поезията на Димитър Краев ще имат възможността да видят новото му амплоа. От две години негова страст е портретната фотография. Снимките му се отличават с особена любов към детайла и сюжетна концептуалност.