Със своя декларация, обединението на жените - социалистки, Клуб Плевен се обяви в подкрепа на вчерашния протест на родителите във връзка с Проекта на закона за предучилищното и училищното образование.
Според жените - социалистки от Плевен, текстовете в закона за предучилищно и училищно образованиене противоречат на основни човешки свободи и са несъвместими с етичните норми и морални стандарти на българското общество.
"Този закон не е в съзвучие с редица международно - правни документи като Конвенцията на ООН за правата на човека , Конвенцията за правата на детето и Хартата на основните права на ЕС, а също и с Конституцията на Републка България" се казва още в писмото.
Жените - социалистки изразяват също съмнение, че Законът в сегашния му вид може даде начало на социален експеримент в една деликатна сфера, засягаща отношенията между държавата и семейството и може да създаде предпоставки за разрушаването на хармонията между тях.
Поместваме пълния текст на декларацията:
Декларация
на
Обединението на жените - социалистки, Клуб Плевен във връзка с Проекта на Закон за предучилищното и училищното образование
Ние, жените - социалистки от Плевен се обявяваме категорично против приемането на второ четене на Закона за предучилищно и училищно образование. Считаме, че текстовете в него противоречат на основни човешки свободи и са несъвместими с етичните норми и морални стандарти на българското общество. Този закон не е в съзвучие с редица международно- правни документи като Конвенцията на ООН за правата на човека , Конвенцията за правата на детето и Хартата на основните права на ЕС, а също и с Конституцията на Р България.
В процеса по изготвяне на Закона със свои аргументи за необходими редакции на текста и водени от убеждението, че един закон трябва да отговори на потребностите на обществото се включи и Съвета за образование, наука, иновации и квалификация на НС на БСП. За жалост, справедливата позиция на социалистите, защитена в множество публични дискусии, не беше отчетена от управляващите от ГЕРБ. Те са готови изкуствено да привнесат една училищна система, чийто авторитет е съмнителен в българското общество, не зачита ролята и значимостта на българския учител и отнема правота на избор на родителите за развитието на техните деца, право, гарантирано от Конституцията.
Като майки и като заставаме зад ценности, които семейството изповядва и предава на децата си, като защитаваме основния принцип в Хартата на основните права на ЕС, че семейството е определящо по отношение на избора, начина и философията на образованието на своите деца, настояваме да бъде преработен Закона за предучилищно и училищно образование и да отпадне задължителното обучение в предучилищни занимални на децата от 4-годишна възраст. Да отпадне забраната за частна инициатива извън системата на образованието и да се зачете правото на българските родители да инициират свободното отглеждане и образование на децата си. Не сме съгласни, че единствено държавата може и знае как да се грижи децата за сметка на родителите. Намираме, че Закона в сегашния му вид ще даде старт на един социален експеримент в деликатна сфера, каквато са отношенията между държавата и семейството, признати за фундамент на обществото, ще ги минира и ще разруши хармонията между тях. Това е безотговорно и ние категорично няма да се съгласим децата ни да изгубят своите устои.