simpozium
simpozium / dariknews.bg
През месец септември тази година Плевен ще бъде домакин на международен симпозиум по скулптора. Идеята на плевенските скулптори, които са организатори на събитието е, симпозиумът да се провежда през две години.

Симпозиумът ще се проведе от 1 до 30 септември, като в първите дни на октомври ще бъдат изложени скулптурите За целта предстои да се определят конкретните места, които да бъдат одобрени след съгласувателна процедура с Министерството на културата.

Обявата е качена и на български и английски език на сайта на Община Плевен като до 30 април трябва да се направи регистрацията за участие в симпозиума. Освен това кандидатите ще трябва да представят скица, рисунка или обяснителна бележка относно творбата, която възнамеряват да покажат.
До участие в симпозиума ще бъдат допуснати петима участници от страната и чужбина като желанието на организаторите е това да бъдат високо ценени майстори на длетото и чука.

Бюджетът на симпозиума е включен в Културния календар на Община Плевен. Той е в размер на 80 000 лева и е одобрен и приет с решение на Общинския съвет, заедно с приемането на статута му като международен симпозиум.

Това обявиха на среща с медиите в пресклуба на БТА в Плевен проф. Кирил Мескин - представител на Съюза на българските художници /СБХ/ за симпозиума, Стефка Григорова - началник на Общинския отдел "Култура" в Плевен, Мирослав Минчев - директор на ХГ"Илия Бешков" в Плевен и художникът Иван Велчев - Йово, представител на СБХ - Плевен.