Днес отбелязваме деня на Света Екатерина. През целия ден в габровския храм "Успение на Пресвета Богородица" ще бъдат изложени за поклонение мощите на Света Екатерина, Света Ана, Св. мчк Мамант, Св. Миродора и Свети Онуфрий Габровски. На вярващите ще бъдат раздадени памучни тампони, допряни в светините. Събраните средства от богомолците ще бъдат заделени за построяването на новия храм в квартал Младост, който се нарича "Св. Св. Дамаскин и Онуфрий Габровски".
Света Екатерина е живяла по време на царуването на император Максимиан (ІV в.) в град Александрия. Майката на Екатерина била християнка, но скривала вярата си, самата Екатерина била девойка с рядка мъдрост и красота. На 18 години тя познавала книгите на философи и поети, изучила и лекарската наука. Скоро приела християнството и загинала мъченически в името на вярата.
В народния календар езическите представи се преплитат - в по-голяма си част празникът се почита като езически - срещу болестта шарка и бяс. Жените приготвят пресни питки и намазани с мед ги раздават на близките хора - за предпазване от шарката, за здраве, благополучие и за света Катерина. Някъде захранват и кучетата с тази пита, за да не ги хваща бясът. Житната жертва, омилостивяваща шарката и бяса, е предназначена и за св. Екатерина, която по традицията на женските персонажи в християнската митология защитава майчинството, плодовитостта, децата и здравето на хората.
Днес празнуват Екатерина, Катерина, Катя и Тина./dir.bg/