Храмови празници в Симитлийско
Храмови празници в Симитлийско / Пресцентър

Храмови празници в симитлийските села Брежани и Сенокос събраха по обяд десетки миряни в района.

Църквата в село Брежани е наречена на Светеца, покровител на зимата и студа. Православният храм "Св. Димитър" е в челната тройка в цяла Югозападна България на най-старите действащи православни храмове. По възраст я изпреварват само църквата "Св. Троица" в Банско и катедралният храм в Благоевград.

Храмът в село Брежани е на 165 години. Съхранен през годините, навръх Димитровден дворът в църквата събира миряни от Брежани и съседните села на курбан за здраве.

Отец Яне отслужи празничната литургия в храма, след това местни от Брежани и гости на селото седнаха на обща трапеза с вкусен курбан. Общинският кмет Апостол Апостолов сподели празника на местните в Брежани.

Храмът в Сенокос е граден през 1927 година, 14 години след като е опожарена голямата църква на селото. Божият храм "Св. Димитър" е голям и светъл, а църковният двор, със старите стрехи, дървени маси и пейки, пазят вековна история.

Храмови празници в Симитлийско
netinfo


Храмовият празник в Сенокос бе отбелязан с литургия за здраве, с вкусен курбан и първите есенни туршии, отлежало домашно вино и жива музика.