Водата в Слънчевата система е по-стара от Слънцето
Водата в Слънчевата система е по-стара от Слънцето / снимка: ThinkStock/Getty Images

Водата в океаните на Земята, в метеоритите и замръзналата в лунните кратери е по-древна от Слънчева система - откритие с приложение в търсенето на живот на други планети, съобщават Ройтерс и Франс прес, позовавайки се на публикация в сп. "Сайънс".

Учените отдавна разискват дали водата в Слънчевата система идва от ледове, йонизирани по време на формирането й или се е появила преди възникването на Слънчевата система и произхожда от студения междузвезден облак от газове, от който се е образувало самото Слънце.

"Забележително е, че тези ледове са "преживели" целия процес на звездно раждане", казва ръководителят на изследването Лорън Клийвс от университета на Мичиган, САЩ.

Клийвс и колегите й изследвали как радиоактивността, галактическите космически лъчи и други високоенергийни феномени въздействат върху планетообразуващите дискове от материя около млади звезди. Моментът на прозрение дошъл, когато изследователите осъзнали, че условията в ранната Слънчева система не са били подходящи за синтеза на нови водни молекули. "Без никакво ново образуване на вода, единственото място, от което могат да произлизат тези ледове, е богатият на химикали междузвезден облак от газове, от който се е формирала Слънчевата система", допълва Лорън Клийвс.

За да докажат тезата си, специалистите са сравнили в компютърни модели пропорциите на водород и по-тежкия му изотоп деутерий, които с течение на времето обогатяват водата в Слънчевата система. Изводът на учените е, че за да достигне пропорциите, открити в метеоритни проби, комети и океаните на Земята, поне част от водата трябва да се е образувала преди раждането на Слънцето.

Процесът вероятно важи и за други слънчеви системи. Това кара учените да смятат, че благоприятни условия за живот съществуват и отвъд Земята.

Източник: БТА