Twitter спира директното ровене на спецслужбите в социалната мрежа
Twitter спира директното ровене на спецслужбите в социалната мрежа / Guliver/Getty Images

Американската корпорация Twitter прие решение повече да не предоставя на специалните служби на САЩ достъп до услугата за анализ на съобщенията на всички клиенти на тази социална мрежа. Тя филтрира необходимата за клиентите информация, съобщи в електронната версия на в. "Уолстрийт джърнъл" в неделя.

Facebook и Twitter подкрепиха Apple срещу ФБР

По данни на изданието става въпрос за услугата "Дейтамайнър" (Dataminr), която е собственост на едноименната компания, с която си сътрудничи отблизо Twitter, като притежава и част от акциите й. Срещу заплащане "Дейтамайнър" предлага на клиентите си търсената информация въз основа на анализа на съобщенията, както и на публикуваните в социалната мрежа снимки и видеозаписи на клиенти от целя свят.

Според данни на "Уолстрийт джърнъл" през последните две години специалните служба на ДАЩ са ползвали услугите на "Дейтамайнър", с чиято помощ практически в реално време са проследявали информация за заплахи от терористични актове, безредици или просто политически вълнения по света.

Както отбелязва вестникът, именно с помощта на "Дейтамайнър" американските специални служби са научили за терористичните атаки в Париж през ноември м.г. практически веднага след началото им. За атаките в Брюксел службата предупредила разузнаването на САЩ няколко минути преди новините за това да се появят в световните медии.

Сега Twitter решава да спре достъпа на спецслужбите до "Дейтамайнър". Вътрешната политика на компанията забранява използването на услугите й, включително и предоставяни от странични доставчици, като "Дейтамайнър", на правителствени структури с цел разузнаване.

ФБР платили над милион долара за разбиването на iPhone-а на атентатор

При това от социалната мрежа не уточняват как именно в такъв случай властите на САЩ са имали достъп до "Дейтамайнър" в продължение на две години.

Както отбелязват представители на компанията, данните, публикувани в социалните мрежи са "на разположение на обществеността", така че правителството на "САЩ може самостоятелно да разглежда отворените страници, както и всеки друг потребител".

"Дайтамайнър" ще продължи да предоставя информация на частни фирми, които са й клиенти.

Applе обвини ФБР в опит да се сдобие с "опасна сила"

Според "Уолстрийт джърнъл" в разузнавателните среди в САЩ цари дразнене по този повод, а властите се надяват, че компанията ще промени решението си.

"Ако Twitter продължи да продава тази информация на частния сектор, но ще отказва на правителството, това е просто лицемерие", смята бившият зам.-началник в Агенцията за национална сигурност на САЩ Джон Инглис. "Мисля, че това е лош знак, показващ липса на сътрудничество между властите и частните компании", каза той.

Източник: БГНЕС