Вашингтон пост: Гневът на средната класа разпали протестите в България, Турция и Бразилия
Вашингтон пост: Гневът на средната класа разпали протестите в България, Турция и Бразилия / снимка: Sofia Photo Agency, Юлиана Николова

Гневът на средната класа разпали протестни движения в Турция, Бразилия и България. Под това заглавие в. "Вашингтон пост" публикува вчера обширна статия на Антъни Файола и Паула Моура за вълната от протести по света.

По цялата планета това е лятото на недоволството на средната класа, особено в развиващия се свят.

От Истанбул до Рио де Жанейро, от България до Босна, натрупалото се разочарование на ангажираните граждани бива взривявано от поредица от наглед несвързани събития, отбелязва вестникът, като припомня за избухването на протестите в Турция и Бразилия.

"Общото между тях е, че един малък инцидент подпалва фитила в общества, които сега искат повече от своите демокрации и правителства", пише "Вашингтон пост", цитиран от БТА.

"Докато в Турция изригваше недоволството, а протестите бяха напът да избухнат в далечна Бразилия, Асен Генов седеше в офиса си в българската столица, в едно облачно утро на 14 юни, канейки се да натисне клавиша на компютъра, който щеше да разпали Българска пролет", започват статията си двамата журналисти.

"Само няколко месеца по-рано, общественият гняв срещу високите сметки за ток беше свалил тогавашното правителство, но Генов видя повече причини за недоволство, когато новото правителство назначи сенчест медиен магнат начело на службата за национална сигурност. Побеснял, Генов отправи във Фейсбук призив за протест в София, макар че се съмняваше дали ще се съберат много хора за демонстрация, свързана не с портфейлите им, а с корупцията и връзкарството в правителството", пише още "Вашингтон пост".

Вестникът цитира 44-годишния Генов, който разказва как смятал, че на протести ще излязат към 500 души, но когато отишъл на площад "Независимост", видял хиляди да се стичат.

Оттогава протестите са всеки ден, с нарастваща сила, целящи да свалят правителството.
"Ние всички сме свързани, България, Турция, Бразилия. Туитваме на английски, за да можем да се разбираме един друг, и се подкрепяме взаимно по други социални медии", казва пред вестника 29-годишната Ивета Чернева, която е една от многото хора, които протестират за първи път.

"Ние се борим по различни причини, но всички ние искаме правителствата ни най-после да работят за нас. Ние черпим вдъхновение един от друг", разказва Ивета.

Вестникът помества също подробни репортажи за протестите в Бразилия и Турция и отбелязва, че след Арабската пролет, движенията на "възмутените" в Испания и "Окупирай" в САЩ, някои наблюдатели виждат появата на нова категория протести.

"Ако през 60-те години ставаше дума за разбиване на културните норми и против водените в чужди държави войни, а през 90-те години - срещу глобализацията, то след 2010 г. исканията са за отговорни правителства, както и за социална и икономическа свобода", отбелязва "Вашингтон пост".

Вестникът привежда мнението на директора на базирания в Лондон мозъчен тръст "Чатъм хаус", Робин Ниблет, според когото сегашните бунтари са хора с по-добро образование и свързани чрез технологиите.

"В някои страни от развиващия се свят има нова средна класа, за която определението за успех в живота не е оцеляването. Става дума за качество на живота, бъдещи възможности и свобода на изразяване", отбелязва Ниблет.