/ pixabay.com
Процесът на гласуване на изборите за Народен съвет (парламент) на Сирия е удължен с четири часа. За това съобщи сирийската агенция САНА по данни на Върховния съдебен комитет (Изборната комисия) на Сирия.

"Изборите бяха удължени до 23:00 часа с оглед на големия приток на граждани към избирателните секции", се казва в официалното изявление на изборната комисия. По-рано председателят на Висшата съдебна комисия Самер Земрейк отбеляза, че „изборите се провеждат без нарушения и ще продължат до 7:00 вечерта, но ако някъде хората не успеят да упражнят конституционното си право, избирателната комисия може да удължи гласуването“. Той посочи, че притокът на граждани към избирателните секции „значително се е увеличил следобед“.

Сирия гласува на парламентарни избори

Гласуването в 7 277 избирателни секции започна в 07:00. 18,7 милиона сирийски граждани над 18 години имат право на глас. 1 656 кандидати, включително 200 жени, се състезават за 250 парламентарни места.

Очаква се партията на президента Башар Асад и неговите съюзници да заемат по-голямата част местата в 250-те местния парламент в третите подобни избори, които ще се проведат след началото на войната преди 9 години.

За първи път гласуването ще се проведе в територия, завзети от правителството, включително в района на Източна Гута край Дамаск и в южната част на провинция Идлиб в северозападната част на страната.

След поредица от военни победи, подкрепени от ключовия съюзник Русия, правителството отново контролира около 70% от територията на страната, казва Сирийската обсерватория за правата на човека.

В последните избори през 2016 г. избирателната активност възлизаше на 57%. Тазгодишното гласуване идва, когато Дамаск се бори да съживи икономиката, унищожена от 9 години война, западните санкции и финансовата криза в съседен Ливан.

Изборите също се провеждат в месеца, в който Башар Асад отбеляза второ десетилетие на власт и седмици след като САЩ наложиха нови санкции срещу Сирия, включително и срещу съпругата на президента.

Следващите президентски избори се очакват през 2021 г. и кандидатите ще се нуждаят от писменото одобрение на поне 35 членове на парламента.
БГНЕС