САЩ дадоха да се разбере, че не изключват нито един сценарий, за да принудят сирийския президент Башар Асад да напусне властта в момент, когато се множат слуховете за евентуално налагане на забранена за полети зона, предаде АФП.
„Президентът Обама и екипът му не изключват нито една хипотеза, като същевременно се опитваме с нашите партньори и сирийския народ да намерим решение за политически преход”, заяви говорителят на Белия дом Джей Карни. Той обаче не спомена изрично възможността от установяване на забранена за полети зона, а само подчерта, че със сегашния си подход да подпомага бунтовниците с невоенни средства и да налага икономически санкции Вашингтон поддържа натиска върху режима на Асад в Дамаск.
„Ние държим открити всички опции и ще продължаваме да го правим”, подчерта Карни, коментирайки по молба на журналистите изявления на държавния секретар Хилари Клинтън в Турция през уикенда. На въпрос дали Вашингтон и съюзниците им предвиждат забранена за полети зона в Сирия, Клинтън отговори, че Държавният департамент и тя самата смятат да обсъдят обстойно този въпрос, припомня АФП. Пентагонът разкритикува увеличеното използване на въздушна сила от правителството на Башар Асад срещу бунтовниците, но отказа да коментира възможността от налагане на забранена за полети зона, за да бъдат спрени атаките срещу цивилни в Сирия, предаде Ройтерс.
От своя страна министърът на отбраната Лион Панета заяви, че обявяването на зона, забранена за полети, над Сирия, не е на дневен ред в САЩ въпреки настойчивите призиви на сирийската опозиция, че се нуждае от защита срещу засилващите се въздушни удари на бойни самолети на правителствената армия, предаде Асошиейтед прес. В интервю за АП Панета подчерта, че САЩ могат лесно да наложат зона, забранена за полети, над Сирия, но това би изисквало "сериозно, много сериозно политическо решение", каквото не е взето.
"Ние планираме няколко възможни сценария на развитие, и един от тях е въвеждането на зона, забранена за полети. Но в същото време ние сме изтъквали трудностите, които трябва да бъдат преодолени, за да се стигне до такова решение. Доколкото знам, то не е на дневен ред за САЩ", подчерта шефът на Пентагона. В момента, посочи Панета в интервюто си, САЩ са съсредоточили вниманието си върху сигурността на химическото и биологичното оръжие в Сирия и върху предоставянето на невоенна и хуманитарна помощ на сирийските бунтовници.
През последните седмици сирийската правителствена армия рязко активизира нанасянето на въздушни удари по позиции на сирийските въстаници. Сирийската опозиция вече изрази отчаянието си от решението на САЩ да изключат мерките от военен характер и доставката на оръжие от обхвата на оказваната от тях помощ. Държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън преди дни обяви, че с Турция са били обсъждани различни мерки, в това число и въвеждането на зона, забранена за полети, над някои райони на Сирия.
За разлика от Либия, където САЩ и НАТО успяха миналата година да наложат забрана за полети на либийската военна авиация, Сирия разполага със сравнително модерна система за противовъздушна отбрана, която е много по-добре развита и ефикасна в сравнение с либийската, посочва АП.
Междувременно на фона на растящо недоволство от „непоносимите” според сирийците условия избухнаха сблъсъци между сирийски бежанци и йордански полицаи в бежански лагер в Йордания на фона, предаде ДПА.
Според силите за сигурност и очевидци размириците станали в лагера Заатара. По време на спонтанен протест обитателите му скандирали „Бог е велик”. Протестиращите казали, че акцията им била предизвикана от побой над сирийски младеж, който се опитал да избяга от намиращия се в покрайнините на граничния град Мафрак в пустинята лагер, състоящ се от около 2000 палатки, пише БТА.
Йорданските власти потвърдиха размириците и казаха, че органите на реда били принудени да стрелят с истински патрони, за да въдворят ред. Няма сведения за ранени при сблъсъците - първите по рода си между йорданските домакини на лагера и сирийски бежанци, които се опитват да избягат, тъй като според тях условията за живот са по-ужасни отколкото в страната им, където се води война. „Няма електричество, водата не достига и в палатките нощно време е кучешки студ”, разказва 25-годишен жител на Дамаск. „Дойдохме в Йордания да живеем в безопасност и достойно, а не като животни”, допълни той, предричайки, че още стотици бежанци ще се опитат да избягат в следващите седмици.