Зоран Заев
Зоран Заев / БГНЕС
Македонският парламент одобри правителството, предложено от лидера на Социалдемократическия съюз на Македония (СДСМ) Зоран Заев, слагайки край на продължилата шест месеца политическа безизходица, предаде АП. Депутатите одобриха новия кабинет с 62 на 44 гласа около полунощ. Петима народни представители се въздържаха, а девет отсъстваха.
 
Зоран Заев, който е на 42 години, се закле като премиер веднага след вота. Така бе сложен край на продължилото 11 години управление на консервативната партия ВМРО-ДПМНЕ, отбелязва ДПА.
 
Кой дърпа конците в "македонския сценарий"?

Бизнесмен и бивш кмет на Струмица, Зоран Заев състави коалиция с две партии на етническите албанци, за да контролира 62 от местата в 120-членния парламент.
 

БГНЕС


Неговата партия се класира втора на изборите през декември, след ВМРО-ДПМНЕ на бившия премиер Никола Груевски, който също не успя да спечели мнозинство, припомня АП. Заев обвини Груевски в корупция и в незаконно подслушване на хиляди македонци. Политическата криза в страната започна през 2015 г., когато Заев започна да публикува записи от подслушани разговори, припомня АП.
 
"Концепцията за едно общество за всички е бъдещето на Македония", заяви Зоран Заев в парламента и отхвърли критиките на опонентите, че неговото обещание да подобри положението на етническите албанци може да подкопае суверенитета на Македония. Около една четвърт от населението на Македония са етнически албанци, а междуетническото напрежение докара страната на ръба на гражданска война през 2001 г., припомня агенцията.
 
Съгласно коалиционното споразумение девет от министерските кресла са заети от представители на етническите албанци. Министерствата на икономиката, на правосъдието и на европейската интеграция са сред тях.
 
Македонският президент призова за спокойствие и разум след размириците

Заев обеща да се съсредоточи върху икономиката, да засили държавните институции и да ускори процеса на присъединяване към ЕС и НАТО. Той иска да започне преговори с ЕС и НАТО възможно най-скоро.
 
Македония има статут на кандидат за членство в ЕС от 2005 г. Съседна Гърция блокира присъединяването на Македония към НАТО заради дългогодишния спор за името на страната, като гърците имат възражения и за присъединяването на Македония към ЕС. Заев избра за външен министър бившия преговарящ с Гърция Никола Димитров. Радмила Шекеринска, бивш министър на европейската интеграция, ще бъде министър на отбраната. Правителството на Заев има общо 26 членове.
 
Международни реакции на събитията в Македония (СНИМКИ)
 

БГНЕС


Новият премиер обеща да се бори с корупцията и да подобри стандарта на живот като увеличи минималната работна заплата на 12 000 денара, а средната - на 30 000 денара (съответно 215 и 540 долара), отбелязва ДПА. В момента минималната заплата в Македония е 9000 денара, а средната - 22 500 денара.
 
Президентът Георге Иванов отказваше да даде мандат на Зоран Заев, обвинявайки го, че застрашава целостта и суверенитета на Македония.
 
Протестиращи щурмуваха парламента в Скопие (ВИДЕО/СНИМКИ)

Кризата заплашваше да подпали отново междуетнически конфликт. Партиите на етническите албанци поставиха като условие за включването си в бъдещето правителство обявяването на албанския език за втори официален в страната. Последва месец на протести в цяла Македония. Заради разногласия около избора на нов председател на парламента през април сградата на Събранието бе щурмувана от националисти и над 100 души бяха ранени, припомня АП.
БТА