167 хиляди души са дарили кръв през изминалата година в България - това заяви доктор Надежда Тодоровска, заместник генерален директор на Българския червен кръст. В Световния ден на безвъзмездния кръводарител БЧК - София организира акция по кръводаряване. На официална церемония бяха връчени награди за принос в безвъзмездното кръводаряване. Доброволци, дарили кръв, получиха почетен плакет от Българския червен кръст.
За десети път БЧК и Националният център по трансфузиология и хематология обединяват усилия за превръщането на деня в значимо национално събитие.
Над 30 души се включиха в доброволната акция по кръводаряване на БЧК София. Заместник генералният директор на БЧК доктор Надежда Тодоровска смята, че България показва задоволителни резултати в доброволното кръводаряване. "Човек, който няма нужда да подпомогне свои близки, е дошъл и е дарил частица от себе си, за да спаси нечий живот, човек, когото дори не познава. Това наистина е хуманно", обясни тя.
Управителят на НЗОК доктор Пламен Цеков също се включи в доброволната кампания по кръводаряване. "Кръвта е продукт, който все още няма как да бъде синтезиран по изкуствен начин и на този етап кръводаряването е единствената алтернатива. Няма нищо страшно.", обясни той.
Доброволци, номинирани от областните организации на Червения кръст и регионалните центрове по хематология получиха плакети за принос в безвъзмездното кръводаряване.
Колективни награди бяха връчени на целодневна детска градина "Изворче" в Шумен и 9-та френска езикова гимназия "Алфонс дъо Ламартин" в София.