Търговецът на смърт: вече пред съда
Търговецът на смърт: вече пред съда / снимки: БГНЕС, архив

Той е един от най-опитните търговци на оръжие в света. Твърди се, че е сключвал мръсни сделки с Ал Кайда и талибаните. Става въпрос за небезизвестния и в България Виктор Бут. Днес в Ню Йорк започва делото срещу него.

Официалното обвинение срещу Виктор Бут гласи:опит за убийство на американски граждани и подкрепа за терористична организация. Вслучай че бъде признат за виновен, Бут е заплашен от доживотен затвор.

Капан за търговеца на смърт

Виктор Бут бе арестуван през 2008 година в Банкок след съвместна американско-тайландска операция, в която агенти под прикритие се явили пред руснака, представяйки се за купувачи на оръжие за колумбийската бунтовническа организация ФАРК. След продължилите година и половина спорове, тайландските власти предадоха Виктор Бут на САЩ. От ноември 2010 година той се намира в предварителния арест.

44-годишният Бут, който ту казва, че е роден в Душанбе, ту в Ашхабад, е командвал

Търговецът на смърт: вече пред съда
netinfo
мрежа от стотици хора. Те изпълнявали неговите поръчки по цял свят, най-вече нелегални оръжейни сделки в региони с бушуващи военни конфликти, много от които били с оръжейно ембарго. А колкото по-засилен е бил контролът, толкова по-висока е била и цената, която е била заплащана на Бут.

Глобална оръжейна мрежа

Виктор Бут е снабдявал с оръжия както правителства, така и бунтовници, армии от деца-войници и терористи. Един от постоянните му клиенти е бил убитият наскоро Бурханудин Рабани, бивш президент на Афганистан и по-късно водач на Северния алианс.

Контактите на Бут с Афганистан не са случайни. Кати Остин, експерт за международна търговия с оръжие и директор на Conflict Awareness Project, години наред следи кариерата на Виктор Бут. Тя казва: "В края на Студената война държавните правителства предадоха своите самолети, връзки и логистика на частни търговци на оръжия. От този момент нататък частните търговци на оръжие станаха истинските военни предприемачи. Те приеха създадената инфраструктура от цели държави като Съветския съюз", казва Остин и допълва: "Така създадоха цели империи, чрез които продават на отделни групировки, между които и терористи, оръжия, муниции и други форми на военна подкрепа".

Виктор Бут със собствена ескадрила

Виктор Бут е син на руснаци. Той завършва висшето военно училище в Москва и служи до 1991 година в съветска военна ескадрила. Две години прекарва в разтърсвания от гражданска война Мозамбик. Добрите връзки с армията и тайните служби му откриват възможността да изнася оръжия в Ангола, Сиера Леоне и Конго. Виктор Бут дирижира сделките в сянка. Официално той търгува с южноафрикански цветя. Впоследствие се специализира със собствена ескадрила от стари транспортни самолети АН в печелившата сфера на оръжейните сделки. Виктор Бут командва цяла мрежа от търговци, пилоти, транспортни фирми и корумпирани държавни служители. Спекулира се по въпроса доколко Бут се е възползвал от негласната подкрепа на КГБ.

Сега американската прокуратура фокусира обвинението си върху оръжейните сделки с колумбийската групировка ФАРК. Основни свидетели в процеса срещу Бут са бивш негов бизнес-партньор и един пилот, който е превозвал оръжия за Ангола. Като доказателствен материал американските следователи представят и аудиозаписи от тайните си разследвания в Тайланд.

Кой убива - пушката или човекът?

Виктор Бут междувременно признава, че е продавал оръжия и ракети. "Но при убиването става дума не за оръжията, а за тези които ги използват", казва той. Бут с удоволствие споделя, че и Пентагонът е сключвал сделки с него - за последен път по време на иракската война.

Процесът срещу Виктор Бут може да хвърли допълнителна светлина върху утвърдените практики в тъмните оръжейни сделки. Според правозащитни организации сделките с оръжия трябва да бъдат контролирани строго с обвързващ международно-правен договор. За съжаление някои държави изобщо не ги контролират. Има дори страни, в които транспортните фирми, пренасящи оръжие, дори не е необходимо да се регистрират.