Те са елитните ударни отряди на групировката "Ислямска държава", фанатични и дисциплинирани бойци, които проникват в градовете в Ирак и Сирия, всяват хаос и ужас и се бият до смърт. Тези бойци ходят с прикрепени за тялото си колани с експлозиви, за да се взривят сред противниците си, ако видят, че ще претърпят поражение.
"Ислямска държава" ги нарича "ингемасиюн", което на арабски значи "тези, които се потапят" (в по-общ смисъл - "които се внедряват" - бел. БТА) вид специални части, действащи успоредно с редовните сили, на които се приписват много от удивителните успехи на бойното поле на групировката. В неотдавнашно видео в интернет е показан такъв отряд, който се готви за нападение в централния сирийски град Сухна. "Победа или мъченичество", крещят бойците с черни кърпи, застанали в кръг около командира си. Дават обет за вярност на Аллах и се кълнат, че никога няма да побягнат пред врага.
"Предизвикват хаос и след това започва основното им сухопътно настъпление", каза Редур Халил, говорител на подкрепяните от САЩ кюрдски "Сили за защита на народа", които пожънаха редица военни успехи срещу "Ислямска държава" в Сирия.
Макар че е най-известна с ужасяващата си жестокост, "Ислямска държава" се доказа като много организирана и гъвкава бойна формация, смятат високопоставени иракски военни и разузнавачи, както и командири на кюрдските сили на фронтовите линии.
Тактиките й често са изобретателни, независимо дали използва пясъчна буря като прикритие за нападението си, или снайперист, завързал се на върха на палма, който застрелва един по един войниците долу. Силите й редуват конвенционални и партизански военни техники, като използват последните да сломят противниците си, преди основните отряди, подкрепени от бронирани машини, високопроходими джипове и артилерия, да предприемат настъпление за завладяване на дадена територия. Бойците извършват самоубийствените атентати като тактика за пробив на вражеските редици и за деморализиране на противника. Постоянно ги усъвършенстват, за да станат по-ефикасни. Неотдавна укрепиха допълнително броните на автомобилите, които използват при тези нападения, за да не позволят при обстрел да бъде убит шофьорът или взривени пренасяните експлозиви.
Тези стратегии се пренасят и на други фронтове. Видяхме ги миналата седмица в Египет, когато свързана с "Ислямска държава" въоръжена групировка извърши нападения срещу армията на Синайския полуостров.
Преподавателят от лондонския "Кинг колидж" Андреас Крийг, който пред есента на 2014 г. прекара известно време сред кюрдските бойци, каза, че местните командири на "Ислямска държава" получават заповеди за цялостната стратегия, но са свободни да действат, както намерят за добре, стига да постигнат поставените им цели. Това е в пълен контраст със строгата йерархичност на иракската и сирийската армии, където офицерите често се страхуват да предприемат каквото и да е, без да са получили одобрение.
Бойците на "Ислямска държава" са много дисциплинирани - който дезертира от битка или заспи на пост, бързо бива екзекутиран за наказание, казват иракските военни източници. Групировката е пълна с оръжия, заграбени от иракските сили.
"Ислямска държава" се откроява със способността си да води едновременно много битки", каза генерал-лейтенант Абдул Уахаб ас Саади от армията на Ирак. "В иракската армия не можем да водим повече от една голяма битка по едно и също време", допълни той. Саади е бил ранен два пъти през последната година, докато командвал войските, биещи се за отвоюване на градовете Байджи и Тикрит.
Дори зверствата на групировката донякъде са тактика за тероризиране на врага. Тя обезглавява заловени войници и качва в интернет видеозаписи от убийствата. Още по-голям шок предизвикаха неотдавнашните видеа с затворените в клетка пленници, потопени в басейн, за да се удавят, и взривяването на главите на други пленници със завързани за вратовете им експлозиви. Според иракски военни бойците на "Ислямска държава" в Ирак и Сирия са между 30 и 60 хиляди. Бивши офицери от армията на сваления иракски диктатор Саддам Хюсеин помагат на групировката да организира бойците си. Използва се и ценният опит на ветерани джихадисти, участвали в боеве в Афганистан, Чечения или Сомалия.
Чужденците, които се присъединяват към "Ислямска държава", често стават камикадзета. "Хората отиват в "Ислямска държава", за да умрат, а "Ислямска държава" с радост им помага", каза Патрик Скинър, бивш агент на ЦРУ, който сега работи в частната компания за оценка на геополитическия риск "Соуфан". Тактиките на групировката й позволиха да завземе преди една година големи райони в северната и западната част на Ирак и да превземе втория по големина град Мосул. Малко след това лидерът й Абу Бакр ал Багдади обяви създаването на "халифат", простиращ се на териториите й в Ирак и Сирия. През май "Ислямска държава" завладя Рамади, столицата на голямата провинция Анбар, и сирийския град Палмира.
Елитните ударни отряди изиграха ключова роля за превземането на Рамади. Всичко започна с вълна от над 10 самоубийствени атентата, които удариха по позициите на армията, а после бойците предприеха настъпление, използвайки за прикритие пясъчна буря. Иракските войски рухнаха и избягаха, когато започна навлизането на по-многобройните сили на "Ислямска държава".
Въздушните удари на предвожданата от САЩ коалиция в Ирак и Сирия затрудниха придвижването на групировката и "Ислямска държава" понесе загуби. Иракските войски и шиитските милиции отвоюваха някои населени места като родния град на Саддам Тикрит. В Сирия кюрдските бойци, подкрепени от масирани американски бомбардировки, отвоюваха граничния град Кобане след седмици на опустошителни битки. "Ислямска държава" загуби и сирийския град Тал Абияд. Въпреки това поражение, ударните отряди нападнаха отново Кобане миналия месец. Около 70 бойци се биха два дни с превъзхождащите ги по брой кюрдски сили. Всички бяха избити, но загинаха над 230 цивилни, включително около 100 деца и над 30 кюрдски бойци. По същото време нападнаха Тал Абияд, където водиха неколкодневна битка, докато не бяха убити, нападнаха и северния сирийски град Хасака, където още удържат позициите си.
"Не планираха да оцелеят. Изглежда копнееха да отидат в рая", каза кюрдският командир Галия Нехме за бойците на "Ислямска държава в Кобане.
Източник: БТА