Семейни бижута се превръщат в кюлчета злато
Семейни бижута се превръщат в кюлчета злато / снимка: Sofia Photo Agency, архив
Семейните бижута стават кюлчета и покоряват борсите
44243
Семейните бижута стават кюлчета и покоряват борсите
  • Семейните бижута стават кюлчета и покоряват борсите

Когато в света има несигурност, инвеститорите започват да купуват злато - това правило е валидно от много години насам. Вчера цената на петрола моментално бе повлияна от събитията в Триполи, които в съчетания с опасенията от втора рецесия и намаленото търсене на нефт, доведоха до поевтиняване на черното злато. В същото време истинското злато започна да чупи рекорди и инвеститорите започнаха да се питат - ще стигне ли до 2000 долара за тройунция? Ние пък ще зададем два други въпроси - един потребителски и един инвеститорски. Първият: ще поскъпнат ли бижутата? И вторият: да купуваме или да продаваме злато?

Брачните халки са едни от малкото изделия от злато, към които продължава да има интерес на пазара. Другите са кръстчета или изображения на Богородица - все украшения, които се подаряват по конкретен повод - сватба, кръщене. Почти никой вече не купува бижу просто ей така - защото е красиво или защото иска да зарадва някого без повод. Пред Дарик председателят на Съюза на златарите Димитър Алексиев заяви, че повечето хора дори стигат до другата крайност - продават семейните ценности. Обикновено те се изкупуват от новосъздадени фирми с цел износ на злато, допълни експертът.

Златарите: Чужди фирми изнасят българското злато

По думите на Алексиев това са „чуждестранни фирми с неизвестни капитали", което той определи като „пране на пари". Тенденцията е започнала още от предишното рекордно поскъпване на златото на световните пазари, но се е засилила през последните месеци. „Хората за този момент смятат, че това им е изгодно и продават. Да, действително - сега им е изгодно, защото го продават на цена, а са го купили 1/3 по-евтино, но после няма да успеят да си купят пак бижута, просто няма да могат", коментира председателят на Съюза на златарите.

Алексиев изрази притеснение, че купуването на злато за изработка на бижута ще стане все по-трудно. Първо, заради по-високата цена и второ, заради намаляването на количеството материал у нас.

Бижутата ще поскъпнат

Златарят обясни, че ако днес се продаде едно бижу, утре материалът за изработката на същия артикул ще бъде по-скъп от материала, с който е изработен продаденият. Това означава, че бижутата трябва да поскъпнат предварително, за да може да покрие разходите си.

В момента грам злато струва около 48 - 50 лева. Работата се таксува на същата цена, колкото е и материалът - т.е. около 100 лева струва бижу от един грам. „Само преди няколко месеца такова бижу струваше около 80 лева", коментира Алексиев. По думите му от толкова малко злато може да се изработят много нежни кръстчета или други висулки, тънки пръстенчета и синджирчета - за около грам, грам и малко. Стандартните обеци и пръстени обаче са по-тежки.

Търговците: Купуваме „скрап злато" и внасяме инвестиционно

Все повече хора купуват злато - това пък е становището на Благовест Белев, управител на една от най-големите фирми за покупко-продажба на ценния метал у нас. По думите му само от началото на август до днес е продадено повече от 20 кг инвестиционно злато на стойност 1,5 млн. лева, а е купено около 15 - 16 кг обработено злато под формата на монети и бижута за 1,1 млн. лева.

Закупеният от търговците материал се нарича „скрап злато", което не може да се продаде отново на клиенти в България, обясни Белев. По думите му съществуват две възможности за търговците, които се избират всеки месец според това коя от двете е по-изгодна. Първата възможност е бижутата и старите монети, които не са ликвидни в момента, се рафинират в Швейцария и се превръщат отново на кюлчета. Тези кюлчета отново се продават в България. Втората възможност е бижутата да се продават директно, но не у нас, а в Турция. С парите отново се купува инвестиционно злато, което се продава на клиентите в България.

Белев отговори и на обвиненията, че се изнася българското злато: „Общи приказки от сорта на „пране на пари" и „изнасяме богатството на България" не значат нищо. Ние внасяме повече злато, отколкото изнасяме. Това е пазар".

Благовест Белев бе категоричен, че златото тепърва ще поскъпва и инвестициите в него ще бъдат все по-добри, защото и еврото, и доларът ще се обезценяват като валути, а златото е сигурно убежище за спестяванията.

Инвестиции в злато? Търсете ясни сигнали на пазара, после - решавайте!

Инвеститорите да търсят по-ясни фундаментални фактори, които да им помогнат да вземат решение за покупко-продажбата на злато - това е съветът на Стоян Петров, представител на една от водещите компании за инвестиционни и посреднически дейности у нас и в Европа.

„Една от най-печелившите инвестиции през последните месеци бе именно златото", коментира експертът. По думите му това се дължи на дълговите проблеми в някои европейски страни и рисковете от инфлация.

Само от началото на година цената на златото е скочила с 600 долара, а от 2008 г. - цената се е удвоила. „Цената на златото премина 1900 долара за тройунция заради опасенията на инвеститорите относно слабото възстановяване на световната икономика като цяло и заради срива на капиталовите пазари, основно в САЩ. Това пренасочи вниманието на инвеститорите към по-сигурни активи, а именно - златото", обясни Стоян Петров. Той припомни, че редица авторитетни институции са намалили прогнозите си за американската икономика, което допълнително засилва спекулациите на пазара.

Рекордът 2000 долара за тройунция е постижим?

Стоян Петров смята, че златото може да премине психологическата граница от 2000 долара за тройунция, но тава зависи от нагласата на участниците на пазара. Съществуват редица спекулации относно вливане на допълнителни капитали в САЩ, което създава опасения за по-висока инфлация в страната, което ще доведе до поскъпване на ценния метал, смята анализаторът. По думите му обаче трябва да се изкачат ясни сигнали какво ще се случи и тогава да се вземат инвестиционните решения.

*Не е препоръка за инвестиционно решение!