Преглед на печата
Преглед на печата / снимка: sxc.hu

Богати германци се регистрират данъчно у нас заради финансовия рай в България, извежда под глава "24 часа". Наблюдава се и вълна от гръцки фирми, които "се заселват" да плащат у нас налозите си. Шокиращите факти съобщил пред изданието собственикът на най-голямото частно Дарик радио Радосвет Радев. От Националната агенция за приходите са потвърдили тази неофициална информация, уточнява "24 часа". "Да, наистина заради ниските ставки България става притегателен център и за фирми, и за граждани от други държави, особено от съседни - Гърция и Румъния", коментирал говорителят на приходната агенция Росен Бъчваров. "Това е един интелигентен начин да живееш в ЕС, да работиш в Германия и да плащаш данъци в България заради споразумението за двойно данъчно облагане", обяснил той причината за финансовата миграция към нас на богатите европейци.

В интервю за "24 часа" Радев казва, че има и вълна на регистриращи се гръцки компании у нас. "Те смятат, че 10 процента плосък данък е 4 пъти по-малко от 43 процента, които трябва да плащат в агонизиращата гръцка икономика. А в същото време сме изключително тежко фокусирани към онези хора, които купуват яхти и не знам си какви неща. На практика България губи от това, че не се превръща с тази морска граница в добър флаг за регистрация на плавателни съдове от цял свят. Защо трябва да го има Либерия и да го няма България?!", допълва Радев.

В интервю за "Труд" Радев добавя, че когато направи телевизия,"ще забраня турските сериали".

Сметка за 118 219 лв. ток шокира пенсионери, извежда под глава "Труд". Темата е чело и на "Телеграф". Сметката на Методи и Гълъбина Анастасови, които живеят в София, била навъртяна в лятната им къща в монтанското село Пишурка. Малко след като "Труд" се свързал с пресцентъра на ЧЕЗ за изясняване на случая, служители на компанията посетили пенсионерите, за да ги информират, че фактурата им вече е анулирана. Освен това се оказало, че ЧЕЗ имала да им връща 4,82 лева. В страховитата фактура е записано, че фамилията е изгорила през април малко над 1 милион киловатчаса електроенергия. "Очевидно е, че става дума за техническа грешка. Сметката вече е коригирана, изпратили сме представител на компанията да се извини, макар че показанията са снети по самоотчет на клиента", заявила говорителката на ЧЕЗ Мария Дойчинова за изданието.

Мечката, която "скалпира" 64-годишната Галина Димитрова край село Малка Арда, е заснета на 3 фотокапана, поставени в близост до мястото на инцидента, пише "Труд". Това са съобщили експертите от екоминистерството, които от два дни слагат примки, за да уловят опасното животно и да го преселят в друг район. В понеделник екип от специалисти ще се срещне с населението на родопското село Кутела, където стана първият нещастен случай тази година. Там на 17 май мечка разкъса 65-годишния Никола Шиков. След това експертите ще обиколят 19 населени места в района. На хората ще бъдат раздадени 30 фотокапана и 100 спрея, доставени от Канада. Собствениците на пчелини и кошари в по-отдалечените места ще получат електропастири, които да пазят стоката им от мечи набези, уточнява изданието. 700 са мечките в България по данни на неправителствената организация "Балкани", продължава по темата "Труд". Обитават главно Рила, Пирин, Западните Родопи и Централен Балкан. България има ангажимент по международни директиви и договор с ЕС за опазване на вида и неговите местообитания.

В интервю за изданието Евдокия Манева, зам.-министър на околната среда и водите, коментира, че преброяването на мечките е закъсняло. По думите й то е започнало едва миналата година. Досега са установили следи на 100 мечки в цялата страна. "През есента ще направим масирано преброяване в Родопите. Ще ангажираме няколко екипа от вещи хора и добри специалисти, за да изясним най-накрая каква е ситуацията. Действително ли мечките са повече, отколкото позволява ареалът, за да преминем към разселване или разрешение за отстрел", допълва Манева.

В интервю за "Труд" Михаил Неделчев, депутат във Великото народно събрание коментира личността на Бойко Борисов. По думите му "Борисов е безалтернативен, защото има прекалено много политическа страст, желание, хъс. Има политически качества. Ужасно тъпо е, че някои хора се опитват да му ги оспорят. Мънкането на Станишев не може да се противопостави на Борисов. Това не е ли ясно на всички?! Все едно срещу колос като Андрей Чапразов да се изправи актьор, който си мънка под носа. Мънкащият може да играе ролята на прислужник, на комплексар, но не и на любовник! В политиката трябва да се говори ясно, високо, отчетливо. А не да се мънка и да се шушука по кьошетата. На огромна част от депутатите, говорим и за опозицията БСП и ДПС, цялата работа им е в мобифоните. Не е важно какво ще кажат в парламента, а кой бизнесмен им звъни. Те правят мобифонна политика! Това е разпродаване на политическия пост".

"На Дянков ще му е трудно с три жени в здравеопазването" е заглавието над интервю с Десислава Атанасова, новата председателка на парламентарната комисия по здравеопазване, в "Труд". По думите й Законът за лечебните заведения, който е основополагащ за промените в здравната система, е един добър проект на нормативен акт, чиито текстове са съгласувани с министерството и няма противоречия. На въпроса дали 120 - 130 болници за активно лечение са достатъчни за България, Атанасова казва, че това ще се определи от националната здравна карта. Целта на промените в Закона за лечебните заведения е до края на 2010 г. да има изработена здравна карта.

Мечките нападат, защото загубиха страха си от хората, коментира в интервю за "Монитор" Александър Дуцов, председател на Сдружение за дива природа "Балкани".

Премиерът: С Путин се разбрахме за инвеститорите в "Белене". Искаме от Москва отпадане на газовите посредници и по-евтино гориво, пише под глава "Монитор". Борисов и руският му колега Владимир Путин са се разбрали да бъдат намерени европейски инвеститори, които да влязат макар и с малък дял в проекта. Министър-председателят добавил, че вече е разговарял със сръбския президент Борис Тадич за евентуалното участие на западната ни съседка в проекта "Белене". Сръбската страна има интерес да влезе в този проект, което ще гарантира пазара. Към момента се коментира, че сръбският дял може да е около 5%. Върху темата акцентират повечето ежедневници.

В "Капитал" министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев коментира ролята на кметовете в политическия живот. Според него много от тях с ентусиазъм приемат предизвикателството на по-голямата самостоятелност и повече отговорности. "Всички те трябва да забравят извинението "ние сме бедни, чакаме субсидия", а да се впрегнат и да изпълняват задълженията, които са поели, когато са ги избирали. За мен това ще е работещ модел, защото виждам как в момента на местната власт е отнета инициативата, а няма нищо по-лошо от това. Ако не променим това, скоро България няма да може да избяга от гръцкия модел, в който има един град - Атина, и всичко останало е подробност." По отношение на корупцията Плевнелиев коментира: "Личното ми мнение е, че свръхцентрализацията на държавата създава повече предпоставки за корупция, защото от подписа на един министър зависи разпределянето на огромен ресурс".

"Капитал 2" разкрива първите идеи на новите членове на Комисията за финансов надзор в четири интервюта - Антония Гинева: Ще отговаряме максимално бързо на жалбите; Димана Ранкова: Трябват спешни мерки за съживяване на капиталовия пазар; Борислав Богоев: Най-желаещото е да се види кои са собствениците на застрахователните компании; Ангел Джалъзов: Ще взимам решения след широка дискусия.

Спецсъдът ще съди като мафиоти министри, депутати, магистрати. ГЕРБ не се отказва от създаването на нова наказателна структура и дори разширява обхвата й, пише под глава "Сега". Въпреки сериозните професионални спорове за необходимостта от специализиран наказателен съд за организираната престъпност законопроектът за него е вече готов и "Сега" разполага с документа. Обхватът на действие на съда е разширен от гледна точка на извършителите на престъпленията. Този съд ще гледа дела и срещу членове на правителството, депутати, областните управители, кметовете, шефовете на държавни агенции и комисии, както и магистратите. Проектът за промени в Наказателно-процесуалния кодекс за създаване на структурите на новия специален съд е изготвен от депутати от ГЕРБ. В момента нито една институция не поема отговорност за авторството му, уточнява "Сега". През май концепцията за такъв съд бе представена от Анастас Анастасов, доскорошен шеф на вътрешната комисия и настоящ зам.-председател на парламента, и Искра Фидосова.

През май България излезе на плюс от членството в ЕС, пише "Сега". Брюксел е възстановил на България изплатени проекти по различни оперативни програми за около 432 млн. евро от май 2009 до май 2010 г., ставало ясно от данни на БНБ. Според изчисления на Investor.bg общо страната ни е получила 867 млн. евро за периода, но е платила 435 млн. евро за членски внос в Европейския съюз. Така България излиза на плюс от членството си в ЕС. Рекордните плащания от 432 млн. евро потвърждават твърденията на управляващите за разблокиране на еврофондовете. Експерти очакват през следващите месеци ръстът на плащанията от ЕС да нараства. Повод за това са и стартиралите три отсечки от магистрала "Тракия", за които страната ще вземе по програма "Транспорт" 350 млн. евро, пише изданието.

България и още 4 страни от новите членки на ЕС са единствените, които не отчитат икономически растеж в последните месеци, съобщава "Дума". Това сочат последните анализи на Световната банка, уточнява изданието. Като цяло докладът е положителен и хвали новите в ЕС, които се завръщали към растеж за първи път от началото на кризата през 2008 г. България, Румъния, Естония, Литва и Латвия обаче са посочени като държавите със свита икономика.

Евросъюзът трябва да изгради една обща енергийна политика, както в миналото го е правел със земеделието. Трябва да говорим в един глас, за да е по-независим Евросъюзът, коментира в интервю за "Новинар" Арно Данжан, председател на подкомисията по сигурност и отбрана в ЕП.

Всички издания отбелязват, че Вяра Анкова е новият директор на Българската национална телевизия. Анкова ще встъпи в длъжност в началото на август, когато настоящият генерален директор Уляна Пръмова ще подаде оставката си.