Преглед на печата
Преглед на печата / снимка: sxc.hu

Десетки милиони левове загуби вероятно ще бъдат натрупани в енергетиката в рамките само на няколко дни. Заради свитото потребление у нас и намалелия износ вчера Електроенергийният системен оператор (ЕСО) нареди да започне масово изключване на централи на възстановяеми енергийни източници и на топлоцентрали, подчертава под глава „Сега”. Ограничено е и производството на АЕЦ „Козлодуй”. Милиони загуби се трупат всеки ден само от непроизведен ток.

Язовирите преливат, алармира на първа страница „Труд”. България е на път да изправи съседните Турция и Гърция пред дилемата - или купувате ток от нас, или пускаме язовирите и ви наводняваме. Осем от десетте най-големи язовира в страната са на сантиметри от преливане, другите два ще се напълнят до две-три седмици. Заради пълноводието ВЕЦ-овете трябва да работят на пълна пара, но няма пазар за тока - индустрията е свила потреблението до минимум, а износът не върви заради високите такси. Експерти прогнозират, че ситуацията едва ли ще се промени до юни.

„След разследването на прокуратурата в ДКЕВР Ангел Семерджиев с нова жена, изплаща лексус и пести 5000 на месец”, допълва по темата на първа страница „168 часа”.

Безвъзмездната помощ при саниране ще се качи до 75%, съобщава пред „Капитал Daily” Екатерина Захариева, вицепремиер и регионален министър. Досега проектът за енергийно обновяване покриваше половината от разходите на собствениците, а те трябваше да осигурят другите 50 на сто, уточнява Захариева. „Допълнително намерихме и резерви в бюджета на МРРБ и разработваме правила, по които държавата да осигури 100-процентово финансиране за социално слаби семейства, които нямат средства да се включат в програмата. Идеята е да не се спират останалите, защото в почти всяка сграда има по едно-две домакинства, които не могат да си позволят да участват", обяснява още министърът. Захариева се надява до края на следващата седмица да влязат в действие новите правила. „По програмата за енергийно обновяване на жилищата вече са подписани два договора, които също ще се възползват от по-високия процент на подкрепа. Така хората, които са били най-активни, трябва да бъдат спокойни, че също ще получат 75% грант и няма да бъдат ощетени”, подчертава Захариева.

В интервю за „24 часа” министърът на труда Деяна Костадинова заявява: Целевите групи за отпускане на еднократните енергийни помощи са две. Първата включва хората, който са кандидатствали за енергийни помощи през 2012-2013 г. и са получили отказ. За тези, чийто диференциран доход надхвърля границата с до 10 лв. ще бъде отпусната еднократна помощ в размер на 65,72 лв. Тези хора няма да подават допълнително молби, тъй като документите им вече са в Агенцията за социално подпомагане. Ще бъдат обработени сравнително бързо и се надяваме, че още до края на април ще ги изплатим. По-бавно ще стане с втората категория, които са си направили сметката, че няма да бъдат одобрени, и сега ще започнат да подават декларации. До 10 дни ще започнем да събираме молбите им и се надяваме до края на май да изплатим помощта и на тях. За тях важи същият таван - до 10 лв. над диференцирания доход. Костадинова ще внесе в Комисията по доходите към Националния тристранен съвет предложение за промяна в Наредбата за енергийното подпомагане, така че увеличението на пенсиите да не се отрази на достъпа до енергийна помощ. „Идеята е тези, които са имали право да получават енергийна помощ през този сезон, да имат право и през следващия”, уточнява министърът.

Близо година след въвеждането на забраната за пушене на закрити обществени места продажбите на цигари са паднали с 8%, сочи проучване, отразено от „24 часа”. Свитото потребление е засегнало както българските производители, така и вносните марки.

Още от сега е ясно, че следващият парламент ще умува дали да върне разделното пушене, и най-вероятно ще отмени тоталната забрана, показва проучване на „Преса”.

У нас банкова криза като у САЩ не може да има, категорично заявява пред „Преса” финансистът Пламен Орешарски. „В годините на криза българската банкова система показа, че е много стабилна. Банковата система у нас е капитализирана около 15 на сто при базелски стандарт 8 на сто и капитализация на водещи европейски банки под 8 на сто. Защо е така ли? След кризата през 1996-1997 г. ние си взехме урока и въведохме високи регулаторни изисквания за банките. Това ми даваше увереност да твърдя, че у нас не може да има банкова криза от типа на тази в САЩ и Стара Европа. Твърдя го и днес”, обявява Орешарски.

Според челото на „Дума” банки питат клиенти за връзка с политици. За да се получи паричен превод в софийски клон на ОББ, изпратен чрез системата „Уестърн юниън”, трябва да се попълни декларация, че получателят няма връзка с политици.

Според водещото заглавие на „Преса” никой не знае какво има в сиренето. Растителното масло в млечните продукти вдига холестерола, категорични са експерти. Бялото сирене от мляко пак ще е от палмово масло. За това съобщават производители, след като Върховният административен съд (ВАС) отмени наредбата за изискванията към млечните продукти. Тя забраняваше в едно предприятие едновременно да се прави сирене от мляко и сирене с растителни мазнини. Сега това пак става възможно и вече никой не може да каже какво точно има в сиренето.

„Истинските млечни продукти са визитната картичка на България. Ние сме най-силни в това нещо. И след като ние направихме тази наредба, рестриктивни мерки тръгна да въвежда и Франция по отношение на растителните мазнини”, заявява в интервю за „Труд” Йордан Войнов, директор на Агенцията по безопасност на храните. В отговор на въпрос той коментира и решението на ВАС: „Ако днес преработват мляко, а утре растителни суровини на една и съща технологична линия, там контролът няма как да се осъществи. Винаги ще има оправдания и ще се казва: ние не сме смесили палмата и млякото, това, което намирате, е остатък по машините от предходния ден”. Войнов подчертава още, че пазарът в България е наводнен с евтини пилета от Полша, в които съдържанието на вода е много високо. „Искам да ви кажа, че ако хипотетично нашето пиле има 30% вода и полското има толкова, то пак по-евтиното ще е полското. Защото тези, които помпат пилетата с вода у нас, са много малки в сравнение с тези европейски гиганти, чиито стоки са вече тук. Затова ние искахме българското да се отличава с качество. Когато отидеш в магазина и прочетеш, че полското пиле е с 40 на сто вода, а българското е с 0%, много хора с течение на времето ще предпочетат да купят българското”, смята Войнов.

Продават полски яйца за български, допълва по темата „Дума”. С етикетите, върху тях действително се правят много грозни манипулации и се подвеждат клиентите. Често срещана практика е с големи букви да пише, че яйцата са произведени за българска фирма, а с малки букви в някой ъгъл да се посочва, че производителят е Полша.

Партиите не смятат за проблем наличието на 10 700 лица без избирателни права в подписките им за регистрация на изборите, алармира „Сега”. Вчера се разбра, че освен затворници, психичноболни и чужденци в подкрепа на партиите са се „подписали” и починали хора. За това съобщи Антоанета Цонева от Института за развитие на публичната среда.

По 20 лв. хонорар обещават партии на застъпниците, които ще висят в секциите на предсрочния парламентарни избори, твърди „Труд”.

Властта работи добре, когато й дишат във врата. До този извод достига в интервю за „Стандарт” бившият министър Томислав Дончев. „Честността в политиката, особено преди избори, много често е дефект. Самият факт, че признахме своите грешки, говори достатъчно. Това е непознат жанр в българската политика. Но си мисля, че тази проява на честност също трябва да бъде оценена. Защото само силният може да си признае грешките. За съжаление предизборната борба у нас се характеризира не толкова с опита и стремежа да покажем колко добър си ти, а в омаскаряването на противника. Този филм всички са го гледали. И когато избухват такива скандали в предизборна обстановка, филтърът на доверието при приемане на такава информация се запушва. Тепърва, за съжаление, предстои да гледаме всякакви сензации и скандали”, прогнозира Дончев.

„43% от СРС-тата по наши дела се ползват в спецсъда”, е заглавието над интервю в „24 часа” прокурор Даниела Попова, и.д. шеф на Апелативната специализирана прокуратура в София, известна като прокуратурата „Антимафия”. „По наше дело няма неоснователно искане за използване на СРС. Организираната престъпна група е сложна структура и затова често се прибягва и до следене, филмиране, служители под прикритие и др. По друг начин не можем да се внедрим в бандата и по нашите дела от СРС има ефект. За разлика от другите прокуратури, в специализираната 42-42 на сто от събраните със СРС доказателства се ползват в съда”, посочва Попова. Прокурорът констатира още, че все по-често жертви на изнудвачи, брутални събирачи на дългове или на трафик на хора, търсят помощ от спецпрокуратурата.

Майки си тръгнаха с чужди бебета от родилното в Горна Оряховица, алармира на първа страница „Стандарт”. Гафът стана по вина на разсеяна акушерка. Тя не видяла правилно една от цифрите на табелките на новородените момичета. Така Бояна от Първомайци и Вероника от град Елена, без да подозират, понесли към домовете си разменените рожби.

Близо 50 шофьори, спипани дрогирани зад волана през 2012 г. са успели да отърват присъда и досиетата им са останали чисти. Друсаните водачи са се разминали само с глоби, вместо да получат затвор до две години, каквото наказание предвижда за престъплението Наказателния кодекс, пише на първа страница „Телеграф”.

НАТО ще ни трябва и за напред, смята ексминистърът на отбраната Бойко Ноев. В интервю за „Българска Армия” той уточнява: „Въпросът обаче е как България да реализира най-пълно своите интереси чрез алианса, заслужаващи специално внимание”, подчертава Ноев.

Втора Катуница може да пламне в село Войводиново, което е само на 5 км от Пловдив, алармира „24 часа”. Местното население е настръхнало в очакване на нещо лошо. Причината е, че трябва да бъде бутната къщата на фамилия калайджии с шест деца, построена незаконно върху общински имот.

Пролетните птици направиха обратен завой, констатира на първа страница „24 часа”. Студеното време е причината ятата да прекратят полетите си към местата, в който традиционно гнездят. Единствените, които не са се уплашили от необичайно дългата зима са щъркелите, отбелязват от германския институт за защита на птиците във Франкфурт, който наблюдава странното им движение. Тази година зимата сякаш е превзела целия свят. Руски учени даже говориха за навлизане в малка ледена епоха. Студът е объркал и цъфтежа на растенията и земеделците се притесняват, че ще пострада реколтата. Според българските синоптици у нас ще се доближим до представата за пролет чак след 17-18 април.

Очакванията са през май да вали повече от обичайното, най-обилно в Западна България. За юни предвижданията са за повече дъжд и малко по-ниски от традиционните средни температури, прогнозира метеорологът Симеон Матев. (БТА)