С прибързани и хаотични обвинения прокуратурата се опита да ограничи щетите за правителството на ГЕРБ, което падна след острото социално брожение заради високите сметки за ток, коментира под глава „Сега”. Вместо то да понесе отговорност за годините на безхаберно управление в сектора, опитът за туширане на напрежението сред потребителите превърна в обекти на наказателно преследване частното електроразпределително предприятие ЧЕЗ, Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) и Националната електрическа компания (НЕК), която също се контролира от управляващите. По отношение на ЕВН и Енерго Про прокуратурата не е открила престъпления. Срещу длъжностни лица са образувани пет разследвания за безстопанственост и престъпления по служба - едни от най-трудно доказуемите обвинения в практиката на българския съд. Засега производствата са срещу неизвестни лица.
Предприемчиви роми от Видин, въртят печеливш бизнес, продавайки ток на съседите си на баснословни цени. Клиентите на електроразпределителното дружество опънали жици от домовете си до къщите на техните съседи, които не са абонати на енергото. Схемата за тази порочна практика разкрива в днешния си брой „Труд”.
„24 часа” се включва по темата с новината: АЕЦ „Козлодуй” от вчера работи на половин мощност заради излишъка от ток. Шести блок е на 550 мегавата, а пети - на 750, като той поетапно ще намалява мощността си до 20 април, когато ще бъде спрян за планов ремонт. Високопоставени източници от енергетиката твърдят, че системата е претоварена и има опасност едва ли не от разпадане, което означава държавата или части от нея да угаснат. Потреблението е ниско - в неделя бе 2000 мегавата, колкото мощността на АЕЦ „Козлодуй”. Възобновяемите източници обаче няма как да бъдат изключени, защото по закон тяхната енергия се изкупува.
Пред „Стандарт” бившият министър на енергетиката Делян Добрев отказва да коментира проверките на прокуратурата. „Само ще обърна внимание, че държавата имаше 35% дял в ЧЕЗ. За да бъде взето каквото и да е решение, трябва да има съгласие на 51%”, посочва Добрев.
„Прокуратурата потвърди част от сигнала на Станишев за незаконното подслушване”, съобщава в заглавие „Сега”. Транспортна техника заедно с возената апаратура за негласно наблюдение е иззета от МВР и е откарана до терен на прокуратурата, за да се осъществи пълното й експертно изследване. Това изненадващо обяви главният прокурор Сотир Цацаров на въпрос докъде е стигнала проверката на сигнала от лидера на БСП Сергей Станишев за нерегламентирано подслушване на лидери на партии, президенти, политици и бизнесмени.
„Страхувам се, че убиецът на детето ми вече не е в България и че въпреки присъдата може да не получи заслужено наказание”, казва Виолета Александрова, цитирана от „24 часа”. Тя е майка на Васил - едно от двете убити момчета пред столичната дискотека „Соло” на 18 април 2009 г. Във вторник делото за касапницата до клуба, който е на метри от Съдебната палата, претърпя обрат. 25-годишният Илиян Тодоров бе осъден на доживотен затвор за двойното убийство, след като година и четири месеца по-рано бе оправдан от първата инстанция - Софийския градски съд, уточнява още „24 часа”.
Трябват ни още 700 полицаи за улицата, анонсира в интервю за „Телеграф” Валери Йорданов, директор на СДВР. По думите му престъпността е най-висока в столичните квартали „Люлин”, „Младост”, „Овча купел” и центъра. Най-много домови кражби стават съответно в „Люлин” и „Младост”. Причината е, че тези квартали са и най-многолюдни. Освен регистрираните жители, там живеят и други, като общата бройка е около 270-280 000 души. В момента свободната бройка на незаетите щатни места е точно 794. „Мисля, че на този етап, ако тези около 700 полицаи бъдат назначени, ще успеем да реагираме доста по-добре на сигналите, от страна на гражданите”, посочва Йорданов.
„Изборният борд се захваща с пробойните в партийните подписки”, констатира „Сега”. Ако в партийните подписки, нужни за регистрация на участниците в избори, има 10 000 подписа на хора без избирателни права, това поставя под въпрос и останалите 1 милион подписа. Това подозрение изразиха граждански организации след вчерашното първо заседание на Изборния борд към правителството. Те настояха да се предвиди възможност всеки гражданин да може да провери дали името му фигурира в партийните подписки.
Дипломатическите представителства ще трябва да се включат в „издирването” на 370 столетници, чиито следи се губят, допълва по темата „Труд”.
„За вота: Македонци на заем”. Комшии може да решат вота в Кюстендилско, алармира под глава „Стандарт”. Стотици македонци и сърби с двойно гражданство „изскочиха” от избирателните списъци. за предсрочните избори на 12 май. Само в секция номер 30 в кюстендилското училище „Даскал Димитров” право на глас имат 400 от съседите ни.
Социалните мрежи, блоговете и сайтовете за споделяне печелят все повече доверието на българите по време на предизборната кампания, обявява „Дума”. Водещите партии сега навлизат доста агресивно в онлайн пространството, което генерира високо ниво на доверие. Вестникът се позовава на проучване на фондация „Медийна демокрация”.
В интервю за „Преса” Иван Нейков, председател на Балканския институт по труда и социалната политика, коментира: От затягането на колана през последните години по-скоро спря да диша икономиката, спряха да дишат и домакинствата. И всичко това, защото някой от вън ще ни тупа по гърба и ще каже: Браво, бе. Макар че знае ли човек, може би поради липсата на много езикови знания, тук има повече ирония, отколкото истинска похвала... По думите на Нейков предизвикателствата пред служебния кабинет са много, а времето малко. „Ако през последните 3,5 години си замразявал доходите, няма как да вдигнеш стандарта на живот за три месеца. Обратното, на следващия кабинет трябва да му е ясно, че ще пие горчива чаша вода заради политиката, която се водеше до сега”, категоричен е Нейков.
„Няма трус, само грешки на растежа”, е заглавието над интервю в „Труд” с Юдмила Елкова, зам.-председателка на „Движение България на гражданите’. Тя определя предизборната програма на ГЕРБ като „опит да се заличи поражението от първия им мандат”. „Казват: ще обвържем майчинството с минималната заплата. Хубаво, но то си беше обвързано, ГЕРБ го отвърза! Второ - ще върнем швейцарското правило за индексация на пенсиите. Ами това правило си го имаше, ГЕРБ не го спазваше, пенсиите замръзнаха, после промениха закона, за да не са в нарушение. Сега ще правят обратното. това си е цинизъм”, посочва Елкова.
По повод предложението на БСП да се премахне единната ставка от 10% върху доходите финансистът Емил Хърсев анализира в „24 часа”: Намирам идеите за облагане с по-висок от 10 на сто данък на високите доходи за ужасно непрактични. Решението, което дава най-добра възможност за развитие и нормално функциониране на една икономика, особено такава, която има тежка нужда от развитие, като българската е еднаквия данък. И то възможно най-нисък. Точно 10-процентово облагане - това е нашият интерес. Защото точно това ни е едно от малкото конкурентни предимства, които имаме като икономика на фона на останалите страни в ЕС.
Пред „Стандарт” Валери Симеонов, съпредседател на Националния фронт за спасение на България, заявява: „Знаете ли кое затруднява посочването на решенията на българската криза? Трудността идва от дилемата на партиите. От една страна, те трябва да защитават финансиращите ги групировки на новобогаташи и външни централи. От друга, трябва да играят ролята на партии, които защитават интересите на народа”. По думите на Симеонов никой не говори например на какво се дължат огромната криза в здравеопазването. „Една от причините е участието на наднационални фармацевтични монополи, които финансират лекарските съюзи и пациентските организации, за да наложат скъпите си лекарства. При положение, че има евтини български лекарства за същите болести”, допълва още Симеонов.
Двойно повече непушачи, отколкото пушачи са получили сърдечен пристъп от началото на годината. Това показва националният електронен регистър по инвазивна кардиология, извежда под глава „Преса”. Въпреки мненията на лекари, че цигарите са основен рисков фактор за сърдечносъдовите заболявания, по които България е на първо място в Европа, цифрите сочат друго. През януари 2013 г. от приетите в болница със сърдечен проблем непушачи са 1545, пушачите - 864, а отказали се - 629. За февруари от лекуваните в кардиологии 1486 никога не са палили цигара, 730 пушат по една кутия, а 649 са бивши пушачи. Само през първите два месеца 227 човека без никакви рискови фактори са били приети в болница.
„За три месеца ме потърсиха десет души от едрия и средния бизнес, пробвали самоубийство”, заявява в интервю за „24 часа” психологът Христо Монов. Хората са отчаяни заради несигурността и невъзможността да планират действията си, заради непрекъснатия тормоз от страна на институциите, смята експертът.
„Не препоръчвам диета в ранната пролет”, съветва пред „Новинар” специалистът по хранене Донка Байкова. „Обичайно по това време на годината ние, живеещите в умерените географски ширини, страдаме от така наречения синдром на пролетната умора. Това ще рече, че поради сезонния си модел на хранене в ранна пролет депата на организма на нас, живеещите при този климат, се изчерпват от витамини и минерални запаси и усещаме известен намален биотонус. В това число умствената ни работоспособност пада. Някои от нас се чувстват доста вяло, други имат главоболие, трети стомашно-чревен дискомфорт”, уточнява Байкова.
Всеки пациент ще може да вижда кой и кога го е лекувал в интернет в реално време. Новата услуга ще се предоставя от здравната каса от 15 април, информира „Стандарт”.
Конското месо бе открито в продуктите на два български месопреработвателя, без то да е обявено на етикета, алармира на първа страница „Труд”. В партидата на „Мес-ко”- Петрич конското е 7%, а при „Бони оборот” - 10%. Месото е открито в саздърма, сушеница и варено-пушен колбас. На етикета обаче пише, че съдържат само телешко, показва изследване на Българската агенция за безопасност на храните.
„Крави на лизинг щурмуват нета”, е водещото заглавие за „Новинар”. Обявите за добитъка са плъзнали из интернет пространството. Оказва се, че лизинговото предложение набира все по-голяма скорост. Предложенията важат за цялата страна, като преобладават хората, които търсят да закупят говеда по схемата на лизинга.
Два пъти е скочил броят на професорите и доцентите у нас само за две години. 1457 души са се сдобили с престижните научни звания след приемането на Закона за академичното развитие, съобщава за „Преса” шефът на Агенцията за оценяване и акредитация Боян Биолчев. (БТА)
2 минути
Група от Абу Даби проявява интерес към чуждестранните активи на „Лукойл“
Конгломератът Ай Ейч Си (International Holding Company - IHC) от Абу Даби е проявил интерес пред министерството ...
9 минути
Зимата идва в Европа: Сняг затрупа Франция
Френски метеоролози издадоха жълто предупреждение заради обилни снеговалежи и лед ...
15 минути
Кристин Лагард: Европа изостава в области, които стимулират растежа
Ръководителят на Европейската централна банка Кристин Лагард предупреди, че регионът ...
19 минути
Нидерландия разполага 300 войници и две системи Patriot в Полша
Нидерландия започна разполагането на 300 войници и две системи за противовъздушна отбрана ...
23 минути
81-годишна жена от Казанлък даде близо 8 хиляди лева на телефонни измамници
Възрастна жена от Казанлък даде близо 8 хиляди лева на телефонни измамници, съобщиха ...
Кърмене по време на бременност: Митове, факти и съвети от специалисти
Когато Наташа Маккормик отива на лекар, за да провери някои необичайни симптоми, които изпитва, тя е ...
30 минути
Откриха починал мъж в центъра на София
Открит е починал мъж в центъра на София, не става въпрос за криминален инцидент, казаха ...
37 минути
Белгия ще вложи в борбата с дронове половин милиард евро
Белгия ще вложи в борбата с дронове половин милиард евро, съобщиха местни медии, като ...
42 минути
„Възраждане” ще сезират КС заради особения управител на „Лукойл“
От "Възраждане“ са събрали необходимия брой подписи и ще внесат жалба в КС срещу промените ...
52 минути
Паднал камък затвори едната лента в Кресненското дефиле
Заради паднал на пътното платно голям камък, движението в района на Кресненското дефиле ...
57 минути
Най-малко 43 души са загинали при наводненията и свлачищата във Виетнам
Проливни валежи и свлачища отнеха живота на най-малко 43 души във Виетнам от началото ...
1 час
Въоръжени мъже отвлякоха 52 ученици от католическо училище в Нигерия
Въоръжени мъже отвлякоха 52 ученици от католическо училище в щата Нигер в Нигерия, съобщи ...
1 час
Осъдиха кмет на кюстендилско село за престъпление с официални документи
Районният съд в Кюстендил наложи наказание „лишаване от свобода“ за срок от 5 месеца, ...
1 час
Висшето образование у нас: Рекорден интерес към Медицина, Икономика и Педагогика
Рейтинговата система на висшите ни училища беше призната като една от най-завършените ...
1 час
Спипаха голямо количество наркотици след спецакция в област Търговище (СНИМКИ)
Иззеха голямо количество наркотици в област Търговище, съобщиха от полицията.
В хода ...
1 час
18-годишен шофьор блъсна автобус и избяга
18-годишен шофьор блъсна автобус в Момчилград и избяга, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
1 час
Ватиканът: Планът на САЩ може да спре трагедията в Украйна
Ватиканът одобрява мирния план на САЩ за Украйна, заяви държавният секретар на Светия ...
1 час
Село Могила посреща мощите на Свети Георги в Деня на християнското семейство
Мощите на свети великомъченик Георги Победоносец ще бъдат посрещнати днес в едноедноименния ...
1 час
Асен Василев за Бюджет 2026: Виждаме едно бързане да се ограби българският народ по най-безобразния начин
Председателят на "Продължаваме Промяната" Асен Василев отговори на лидера на ГЕРБ ...
1 час
Русия: Сътрудничеството на Гърция с Украйна в областта на отбраната е провокация
Руското външно министерство обвини Атина, че следва „провокативен, конфронтационен ...
2 часа
Рецидивист задигна „български тежковоз“ за 10 000 лв.
Рецидивист задигна кобила от породата „български тежковоз“ в Софийско, съобщиха ...
2 часа
Опит за имотна измама: Обвиниха мъж, използвал фалшив документ за жилище в София
Софийска районна прокуратура привлече към наказателна отговорност 67-годишен мъж за ...
2 часа
Хлебари и производители предупреждават за по-високи цени заради нови държавни такси
Браншови организации се обединяват срещу новите държавни такси, които Българска агенция ...
2 часа
Братя са в болница след сбиване във Велитърновско
Братя се сбиха във Великотърновско, съобщиха от полицията.
Агресията е станала на ...
2 часа
„Лабиринт без изход“ в „Темата на NOVA“
Как гинеколог оценява неврологично заболяване, за да бъде издаден ТЕЛК? И защо човек ...
2 часа
Арестуваха 21-годишен от Раднево за кражба на кола
Задържаха 21-годишен жител на град Раднево за кражба на лек автомобил, съобщиха от Областната ...
2 часа
Одеса отново под руски удари, има пострадали
Руските въоръжени сили подлагат на нова атака с 20 дрона украинския град Одеса тази ...
2 часа
Верижна катастрофа на столичния булевард „Гешов“ (СНИМКИ)
Верижна катастрофа в сутрешните часове затрудни трафика на столичния булевард „Иван ...
2 часа
Президентът Радев назначи посланици в Словакия, Сърбия и Тунис
Президентът Румен Радев е издал укази, с които назначава посланици в Словакия, Сърбия ...
2 часа
Шофьор блъсна 71-годишна жена на пешеходна пътека в Сливен и избяга
Шофьор блъсна 71-годишна жена на пешеходна пътека и избяга, съобщиха от Областната дирекция ...
2 часа
Първият на Балканите: Музей на ютията отваря врати у нас (ВИДЕО)
Първият на Балканите Музей на ютията отваря врати в Пловдив. Експозицията събира на ...
3 часа
„Хамас“ може да застраши прекратяването на огъня в Газа
На 17 ноември Съветът за сигурност на ООН одобри с тринадесет гласа „за“ и въздържали ...
3 часа
Ясна е причината за пожара на автобуса, който горя край Съдиево
Причината за пожара на автобус край Събиево най-вероятно е късо съединение в електрическата инсталацията, ...
3 часа
НОИ: Над 20 млрд. лв. са общите разходи по бюджета на ДОО към септември, най-голям дял са за пенсии
Размерът на извършените разходи по консолидирания бюджет на държавното обществено ...
3 часа
Паника, ужас и страх: Силно земетресение разлюля Бангладеш, беше усетен и в Индия (ВИДЕО)
Земетресение с магнитуд 5,7 беше регистрирано в Бангладеш, предаде Ройтерс, като се ...
4 часа
Локви, дупки и висящи железа: Столичен подлез в още по-критично състояние след дъждовете (ВИДЕО)
Подлезът на кръстовището на бул. „България“ и бул. „Тодор Каблешков“ в София, ...
4 часа
Влизат в сила санкциите на САЩ срещу „Лукойл“ и „Роснефт“
От днес влизат в сила санкциите на САЩ срещу руските компании "Лукойл" и "Роснефт". Великобритания, ...
4 часа
Гъста мъгла и намалена видимост в част от страната, карайте внимателно
Намалена видимост поради мъгла има на различни места в страната, съобщава Агенция ...
4 часа
Тръмп премахна митата върху бразилското говеждо месо и кафе
Президентът на САЩ Доналд Тръмп подписа указ за отмяна на вносните мита върху бразилското ...
4 часа
След случая, при който 80-годишен шофьор помете мъж: Трябва ли да има по-сериозен контрол за възрастни водачи
Инцидент с 80-годишен шофьор, който блъсна 75-годишен трудноподвижен мъж на пешеходна ...
5 часа
Зеленски и Тръмп ще обсъдят американския план за прекратяване на войната
Специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф и държавният секретар Марко Рубио са работили ...