Поляците, балтийските и скандинавските страни се мобилизират пред Русия
Поляците, балтийските и скандинавските страни се мобилизират пред Русия / снимки: БГНЕС, архив

Притеснени от анексирането на Крим и подкрепата на Москва за проруските сепаратисти, поляците, балтийските страни и дори скандинавските държави правят преглед на състояние на своите въоръжени сили.

За да обезкуражат хипотетично нашествие на „малки зелени човечета” и за да успокоят обществото, Полша и балтийските страни, всички те членове на НАТО и на ЕС, увеличават бюджетите си за отбраната и организират военни учения с участието на западни военни и на западна техника, по-специално американска. Изтребители на НАТО, базирани в балтийските страни и в Полша, засилиха надзора на тяхното въздушно пространство.

Агенция Франс прес прави преглед на мерките взети в областта на отбраната от Полша, балтийските страни и някои скандинавски държави.

Полша

През 2014 г. бюджетът на Полша в областта на отбраната достигна 7,7 млрд. евро (1,95% от БВП). Полша обеща, че през 2016 г. ще изпълни препоръката на НАТО да отдели за отбрана 2% от БВП. Многоцелеви хеликоптери, бойни хеликоптери, противоракетни снаряди, подводници, крилати ракети - за поръчките на всичко това Полша ще похарчи милиарди евро. Армията, станала изцяло професионална през 2011 г. наброява 100 000 военни и 20 000 членове на Националните резервистки сили, създадени по модела на американската Национална гвардия. Задължителни учения бяха въведени за резервистите, а сътрудничеството между армията и паравоенните организации беше засилено.

Литва

Бюджетът за отбраната се увеличи от 0,89% от БВП през 2014 г. до 1,11% през настоящата година и достигна 425 млрд. евро. На 19 март парламентът прие на първо четене частичното връщане на задължителната военна повинност. Професионалната армия на страната наброява 8000 души, към които трябва да се прибавят и 4500 доброволци в паравоенни организации. Миналата година Вилнюс купи от Полша преносими ракети земя-въздух за 34 млн. евро и смята да купи американски противотанкови ракети „Джавелин” и германски самоходни артилерийски установки ПецХа 2000 (PzH 2000).

Латвия

Рига също увеличи бюджета си за отбрана на 1% от БВП през настоящата година и предвижда той да е 2% от БВП през 2018 г. До 2018 г. числеността на професионалната армия трябва да премине от настоящите 46000 души на 6600 души. Националната гвардия, съставена от резервисти, наброява 8000 души и би трябвало да наброява 12 000 души през 2020 г.

Естония

Най-добрият ученик на НАТО в региона вече има бюджет за отбрана, възлизащ на 2% от БВП или 412 млрд. евро през 2015 г. Армията наброява 3000 професионални военни, 3000 донаборници и 1100 цивилни служители. Лигата за отбраната (националната гвардия) наброява 15 000 членове, основно доброволци. В края на декември страната купи от Холандия 44 бронирани пехотни бойни машини ЦеВе90 (CV90).

Поляците балтийските и скандинавските страни се мобилизират пред Русия
netinfo


Швеция и Финландия

В тези две неутрални страни членки на ЕС политици говорят за възможността за членство в НАТО. В очакване Стокхолм обяви, че изпраща войници на стратегическия остров Готланд в Балтийско море. Швеция, която стана за посмешище заради тайнствена неуловима подводница в Балтийско море, отделя 1,1% от БВП за отбраната. Хелсинки намали разходите за отбрана и сега те са 1,29% от БВП, т.е. 2,7 млрд. евро.

Норвегия

Осло, който отдели за отбрана 1,4% от БВП през 2013 г., току-що приключи в северната част на страната, близо до руската граница, мащабни учения с участието на всички родове сили, в които се включиха 5000 души. Тези маневри приключиха точно когато Русия започна големи военни маневри от другата страна на границата.

Източник: БТА