Обама е навсякъде със семейството си
Обама е навсякъде със семейството си / снимкa: БГНЕС

Единайсет годишни момичета рядко правят политически изказвания, които отекват по целия свят, но Малия Ан Обама не е обикновено момиче, пише "Обзървър" в статия, посветена на необикновения живот на дъщерите на американския президент.

През изминалата седмица, когато баща й участваше в срещата на Г-8 в Италия, тя се появи със сива тениска с мирния знак на кампанията за ядрено разоръжаване дни, след като Барак Обама и президентът на Русия Дмитрий Медведев подписаха споразумение за съкращаване на ядрените оръжия. За да акцентира върху посланието, по-късно Малия облече тениска в друг цвят със същия символ.

Новината бе разпространена от вестниците по целия свят. Таблоидът "Ню Йорк пост" излезе с водещото заглавие "Шедьовърът на Малия". След близо шест месеца в Белия дом момичетата на семейство Обама станаха атракцията на най-влиятелното семейство в целия свят.

Да израснеш в Белия дом не е лесна задача, но 11-годишната Малия и 8-годишната Саша се адаптираха много лесно. Те се превърнаха в сензации, чиито модни предпочитания и стил съперничат за влияние върху младежите с тeзи на Майли Сайръс, звезда от сериала на Дисни  "Хана Монтана". Обиколиха света като част от президентското семейство, събудиха интерес сред хората и може би неволно се вписаха в опитите на Обама да поправи щетите върху международния престиж на САЩ след осемгодишно управление на Джордж Буш, пише "Обзървър". От предградията на Чикаго те се озоваха в центъра на Вашингтон и започнаха живот с невероятни привилегии и екзотични пътувания, движейки се сред президенти, поп звезди и кралски особи.

В същото време обаче те си остават обикновени момичета, които се опитват да пораснат под зоркия поглед на небивала публичност. Това принуди семейство Обама и персонала на Белия дом да балансират между личното и политическото пространство и да си служат с техния образ, но и да ги предпазят от прекомерна популярност.

За самите Малия и Саша това също не е лесна задача. Интересът към тях не може да се сравни с интереса към които и да е две други деца на  земята днес, твърди Матю Хертенстайн, лектор по психология в университета "DePauw".

В много отношения Малия и Саша живеят приказно детство. Те вършат неща, които други момичета никога не са правили. Миналата седмица, придружавайки родителите си посетиха "Джолити" - най-известната сладоледена къща в Рим. Получиха частни уроци как да приготвят вкусния десерт и отнесоха 3 кг за вкъщи. Освен това бяха на частна обиколка в Колизеума, слушаха Джонас Брадърс на живо в Белия дом, посетиха снимачната площадка на филма Хари Потър и се срещнаха с повече холивудски знаменитости отколкото най-опитните светски хроникьори.

Връхлетялата ги слава обаче има и обратна страна, отбелязва "Обзървър". След като компания за детски играчки произведе серия от тъмнокожи кукли, наречени "Сладката Саша" и "Чудесната Малия", Мишел Обама не одобри идеята и в последствие куклите бяха преименувани. Въпреки това, за първи път от 2006 г., Малия отпразнува рождения си ден у дома, а не в хотелска стая. Постоянните кампании на Обама останаха в миналото и той започна да "работи там където живее", което означава, че може да проверява децата си всяка сутрин и нощ. Малия и Саша могат да се наслаждават на частни концерти на Джонас Брадърс, но само след като се подготвят за училище навреме. Дори и при пътуванията Обама намира време за децата си, понякога за сметка на световните лидери. Така беше в Москва, а и във Франция американското президентско семейство пропусна вечеря с френския президент, за да прекара известно време заедно.

Ключът към успеха на семейното единство се държи от майката на Мишел Обама, Мериън Робинсън, пише "Обзървър". Робинсън, която с неохота е напуснала  дългогодишния си дом в Чикаго, се адаптира добре към живота във Вашингтон. Тя живее на третия етаж на Белия дом, подслоняващ три поколения под един покрив. Робинсън води Малия и Саша на училище, присъства на пиесите, в които участват, гледа ги и им помага с домашните.

Независимо от всичко, момичетата не познават различен живот. Те растат с баща, огрян от прожекторите и изминал пътя от щатската политика до Сената, а след това и до Овалния кабинет. Това може би ги е направило изключително добре подготвени психически за необичайното им детство, допълва "Обзървър". /БТА/