Медведев и Обама се завръщат назад в бъдещето
Медведев и Обама се завръщат назад в бъдещето / снимка: БГНЕС

САЩ се намират на странен етап в отношенията си с Русия. Той може да бъде кръстен "назад в бъдещето", защото в действителност ние можем заедно да работим в една сфера - контрола над въоръженията, смята Строуб Талбот, пише "Время новостей".

Президентите Дмитрий Медведев и Барак Обама, които вече се срещнаха в началото на април в Лондон в навечерието на Г-20, за пръв път ще проведат в Москва продължителни и трудни преговори от изключителна важност. След беседата на президентите в присъствието на останалите членове на делегациите (в тесен и разширен състав) във вторник вечер между Медведев и Обама ще се състои още една среща на четири очи. Те ще направят равносметка на своята работа.

Американският лидер, който пристигна в Русия със съпругата си и двете си деца, във вторник ще разговаря също с премиера Владимир Путин, водещи бизнесмени и обществени дейци. И даже ще успее да посети тържествената церемония по връчване на дипломите на завършващите Руската икономическа школа. Така ще бъде известна цената на всички тези гадания и предсказания, придружаващи подготовката на срещата.

Във Вашингтон, в навечерието на заминаването на Барак Обама за Русия, официалните лица изразиха сдържан оптимизъм, но без илюзии или още повече някакви обещания. "Ние не възнамеряваме да се търгуваме с Русия", заяви пред журналисти директорът по въпросите на Русия и евроазиатския регион в американския Съвет по национална сигурност Майкъл Макфол. "Ние определяме нашите национални интереси, откровено говорим за тях и наблюдаваме, дали ситуацията устройва и другите страни", обясни той същността на американския подход. Сред експертната общност в САЩ като цяло преобладават скептични оценки. И въпросът не е в това, естествено, че държавният секретар този път няма да пристигне в Москва, по данни на "Время новостей", тя най-вероятно ще остане да си доизлекува ръката, счупен лакът по време на неудачно падане на стълбите на Белия дом миналия месец. Въпросът е в това, че американските специалисти виждат между страните повече разногласия, отколкото допирни точки, макар по традиция да възлагат отговорността за това преди всичко върху Кремъл.

"За целия свят би било много по-добре, ако Русия и САЩ биха могли да си сътрудничат по ключовите въпроси на международната политика", смята анализаторът от консервативния американски научноизследователски център Нeritage Ариел Коен. Но според него, това е "малко вероятно". Причината - руската политика на "петте не". Експертът изброи тези пет главни въпроса, по които Москва не е благосклонна към Вашингтон: "не на разширяването на НАТО с включването на Грузия и Украйна", "не на американската противоракетна отбрана в Европа", "не на пълноценния съвместен курс на противодействие на ядрените амбиции на Иран", "не на днешната архитектура на сигурността в Европа" и "не на американския долар като световна резервна валута".

"Русия досега винаги е реагирала на протегнатата от Обама ръка със своя юмрук и няма основания да предполагаме, че реакцията драматично ще се промени за една нощ", убеден е Коен. Песимистично настроен е и ръководителят на руски програми в Американския институт за предприемачество Леон Арон. Ето какво той каза в интервю за "Время новостей": "Историята от последните десетилетия показва, че съдържанието и характера на сближаването на Москва и Вашингтон са зависими от идеологията на кремълския режим и неговото виждане на националните интереси на страната. Това, което ни е известно днес за ценностните ориентации и стратегически виждания в Кремъл, обещава смесени резултати". Нашият събеседник смята, че "най-добри шансове за достигане на договорености имат въпросите, свързани с ядреното разоръжаване, но и те могат да се окажат заложници на други обсъждани точки": "По скалата от нула до един аз бих оценил тези шансове на 0,7. За Афганистан - 0,5. Що се отнася до Иран или постсъветските страни, там шансовете за съгласие са нулеви".

По думите на Арон, "достигането на амбициозни цели - сериозно сближаване, задълбочаване на сътрудничеството или обновяване на партньорството ще се наложи да бъдат отложени до политическата и идеологическа еволюция в Москва". "А дотогава ще можем да се надяваме на ограничено в стила на 70-те години на ХХ век разведряване", каза той. С него е съгласен авторитетният познавач на Русия, бивш заместник държавен секретар в администрацията на президента Клинтън Строуб Талбот, оглавяващ един от най-известните политически центрове - Института Брукингс във Вашингтон. "Ние се намираме на странен етап в отношенията с Русия. Той може да бъде кръстен "назад в бъдещето", защото в действителност ние можем заедно да работим в една сфера - контрола над въоръженията", смята той.

Независимият вашингтонски експерт Антония Боднар се страхува, че с изключение на напредъка по новия Договор за съкращаване на стратегическите нападателни оръжия съдържанието на срещата ще се сведе до продължаване на опознаването между президентите. Естествено те ще поговорят затова как гледат на едни или други проблеми. "Това е опасно заради простата констатация на разногласията по много въпроси. Макар при това президентите със сигурност, гледайки се един друг в очите, няма да надникват и в душите си", смята тя. (Американските политолози още помнят фразата на предишния президент Джордж Буш, че поглеждайки в очите своя тогавашен колега Владимир Путин, той е видял още и душата). Според нашата събеседничка, след приключване на разговорите младите, образовани и енергични президенти, въпреки различията във възгледите, могат да останат с благоприятно впечатление един от друг. (Барак Обама ще навърши през август 48 години, Дмитрий Медведев през септември ще стане на 44 години).

Безспорно, и в това са единодушни всички американски и руски политолози, личните симпатии ще съдействат за понижаване на градуса на враждебността, която се мярка на официално равнище и в медиите. "Но реална стабилност на отношенията - база, както обичаха да говорят адептите на Маркс - остава неустойчива и крехка. Тъй като отсъствието на ключов свързващ елемент - стабилни и развити икономически връзки. Равнището на икономически обмен на САЩ с Русия е минимално в сравнение с много други страни. Това са само нишки, а не стабилни дебели въжета", заяви г-жа Боднар. (Струва си да се отбележи, че от руска гледна точка стокообменът между нашите страните не е чак толкова малък - 36 милиарда долара през 2008 г.). Експертът предвижда въпреки това, че "незначителни политически колебания са способни във всеки момент да променят до неузнаваемост характера на тези връзки - от взаимно уважение до взаимна неприязън": "Този проблем няма да се реши с една или две срещи даже на най-високо равнище. Тя ще се реши от държавите, бизнеса и обществените сили. Истинското подобряване ще се случи тогава, когато те ще гледат на ключовите моменти, ако не еднакво, то поне сходно". (БГНЕС)