Иван Иванов, главен секретар на „Софийска вода”
Каква е връзката между бизнес плана на „Софийска вода” АД и отпускането на безвъзмездната финансова помощ по програма ИСПА?
Двата проекта са взаимно свързани, тъй като изпълнението на единия е условие да се реализира другият. „Софийска вода” представи на ДКЕВР тригодишен бизнес план, в който компанията предвижда инвестиции в размер на 139 млн. лева. Те са предназначени за подобряване и разширяване на ВиК системата на столицата. Отделно сумата, определена по програма ИСПА, е 115 млн. лева, от която над 85 млн. са безвъзмездна помощ за София. Казвам София, защото този грант от ИСПА ще бъде отпуснат на Столична община, а не на „Софийска вода”. Това означава, че Общината ще разпределя средствата. Общото между двата инвестиционни проекта е, че имат една обща цел – подобряването и разширяването на ВиК инфраструктурата. С парите по ИСПА ще се изградят много скъпи и крайно необходими съоръжения като големи канализационни колектори и пречиствателни съоръжения, които е немислимо да се реализират по друг начин в такива кратки срокове.
Каква е възможността Столична община да не получи тези пари от ИСПА?
Столична община е бенефициент на финансирането. Едно от условията обаче е цената в София да бъде в рамките на 1,20 лева без ДДС, тоест, в рамките на нивото на социална поносимост. Това обаче все още не е решено, защото, както знаете, планът който предлага тази цена, беше върнат за поправки и все още не е одобрен. Ако цената изкуствено бъде задържана ниска, Европейският съюз няма причина да ни подпомага. Така Столична община ще изгуби възможността да се възползва от този голям подарък, а софиянци все пак ще трябва на един етап да платят скъпите проекти от джоба си.
Защо точно такава цена на водата е заложена и в двата проекта?
Тази цена всъщност е минималната допустима стойност, която е в рамките на нивото на социалната поносимост за софиянци. Бизнес планът гарантира изпълнението на всички нови законови изисквания по отношение на околната среда и водите, както на Българското законодателство, така и на Европейското. А това от своя страна е задължителна предпоставка за отпускане на парите от фонда на ИСПА. Затова казвам, че двата проекта са взаимно свързани и зависими, защото самият размер на тази помощ е изчислен в резултат на вече изготвената инвестиционна програма на „Софийска вода”.
Какво тогава е участието на „Софийска вода” в проекта за получаването на помощ от ИСПА?
За да се даде тази безвъзмездна помощ, се направиха много проучвания в дълъг период от време, които показаха какви са нуждите за подобряване на ВиК системата в София. Това беше направено от консултанти на Европейската комисия със съдействието на „Софийска вода” и Столична община. Беше доказано, че при цена от 1,20 лева операторът на системата може да изпълни голям обем от необходимите инвестиции, като вземе допълнително и кредит от банка.
Какво е необходимо да се направи, за да се подобри реално ВиК инфраструктурата на столицата?
В тригодишния бизнес план са предвидени инвестиции за всички 24 района на столицата. Без помощта на ИСПА обаче не мога да прогнозирам как, кой и кога ще може да инвестира допълнително 115 млн. лева на куп. Те са предвидени за големи инфраструктурни проекти като канализационни колектори и пречиствателни съоръжения, без които разширението на канализационната система практически е невъзможно. Преди да се изградят тръбите, които да отвеждат отпадните води на цели квартали, трябва да се изградят приемници, в които да се отвеждат тези води. В бизнес плана на „Софийска вода” за следващите три години сме заложили максималното, което може да бъде направено без големите колектори.