Крайната десница плаши с призрака на джихадисти, внедрени сред нелегалните имигранти в продънените гемии, отплаващи от бреговете на Либия, но заплахата изглежда пренебрежима в сравнение с опасността от атентати, извършени от европейци, върнали се от Сирия и Ирак, казват експерти.
Множество водачи на европейски крайнодесни партии - от италианската Северна лига до британската Партия за незавимисот на Обединеното кралство (ЮКИП) на Найджъл Фараж, размахват призрака на "терористите", възползващи се от безпрецедентния приток на имигранти по европейските брегове, за да се скрият сред тях на корабите.
Арестът в Италия на млад мароканец, заподозрян в съучастничество при атентата в музея "Бардо" в Тунис, пристигнал през февруари с незаконен плавателен съд от Либия, предизвика полемика в момент когато европейците вече се карат за мерките, които трябва да се вземат в кризата с мигрантите. В неделя съветник на либийското правителство заяви пред Би Би Си, че групировката "Ислямска държава" в Либия изпраща джихадисти в Европа с мигрантите.
"Един от проблемите е, че може да има чуждестранни бойци, че може да има терористи, които се крият, които се смесват с мигрантите", каза генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг. Това явление е "няма как да бъда доказано", смята изследователят от лондонския мозъчен тръст "Куилиам" Чарли Уинтър.
Такава заплаха обаче съществува. Има поне едно изявление на "Ислямска държава" в този смисъл, а и ареста в Италия наскоро го показва, посочва бившият посланик на ЕС в Либия Марк Пиерини, асоцииран изследовател в института "Карнеги Европа".
"Много лесно е да бъдат внедрени отделни лица. След като сте спасили 800 души в морето, после трябва внимателно да се провери кой кой е, а тези хора нямат никакви документи за самоличност. "Стъпят ли на улицата, те вече са в Шенгенското пространство и могат да се движат свободно из 22 от 28-те страни в Европейския съюз", обобщава Пиерини.
И така да е, това не е най-сериозната терористична заплаха, тъй като всички атентати в Европа през 2014 и 2015 г. бяха извършени от европейски граждани. Именно този факт наистина променя ситуацията, допълва Пиерини, напомняйки, че най-малко 4000 европейци са се присъединили към джихадистките групировки в Ирак и Сирия.
"Неотдавнашните атаки в Канада, Франция, Дания и САЩ бяха предприети от лица, действали на своя глава, но от името на "Ислямска държава", подчертава Уинтър. Според него ИД има други "приоритети", а именно - "да укрепи присъствието си там, където е стъпила. Следователно, тя се опитва да се разпростре от базите си в Либия", казва той.
"Европейската комисия държи да подчертае, че не бива хората, търсещи убежище, и терористите да се поставят под общ знаменател", отбеляза за АФП нейна говорителка и добави: "На този етап няма нито един потвърден случай".
"Това ни отклонява от същинския проблем - че днес умират хора, предприемайки тези отчаяни пътувания", казва със съжаление Андрю Струйлейн от правозащитната организация "Хюман райтс уоч". "Приоритетът на ЕС трябва да е спасяването на човешки живот на хората, спасените да са повече", допълва той. "Да качиш доказал качествата си джихадист, кален в битки и обучавал се с ИД месеци наред, на кораб, който има опасност да потъне, не е най-ефикасният начин да го изпратиш в Европа", казва Кристиан Нелеман, директор на мозъчния тръст Норвежки център за глобални анализи (RHIPTO). Още повече, че ИД "вече има установени канали", по които джихадистите й да стигат сигурно до местоназначението, отбелязва той.
"Това не значи, че няма подобна вероятност, но тя е минимална. По отношение на подготвяни терористични атаки, това би било прахосничество", смята той.
"По-опасното е, че ИД получава много пари от трафика на мигранти", изтъква Нелеман, според когото, джихадистката организация стига в цинизма си дотам, че напада сирийски бежански лагери в Ливан и Йордания, за да захранва своята "търговия Изток-Запад".
Източник: БТА