Отсъствието на саудитския крал от регионална среща на върха, домакин на която е президентът Барак Обама, показва, че арабските страни от района на Персийския залив са недоволни от безразличието, според тях, на САЩ към иранската намеса в арабския свят и се колебаят дали да дадат благословия на ядрено споразумение с Техеран.
Анализатори и дипломати в Близкия изток гледат на решението на крал Салман да пропусне срещата в Кемп Дейвид тази седмица като на хладен отказ, въпреки че американски официални лица и саудитски познавачи отричат.
Рияд обяви, че монархът няма да отиде, в неделя - два дни след като Белият дом съобщи, че той ще участва в срещата на върха на Съвета за сътрудничество на страните от Залива (СССЗ), някои от които отдавна се съмняваха в обещанието на Обама да се противопостави на иранската подкрепа за шиитските мюсюлмански милиции в района.
Престолонаследникът принц Мохамед бин Найеф, който има тесни връзки с американските политически и военно-разузнавателни кръгове, ще представлява Саудитска Арабия на срещата на 13-14 май заедно с втория престолонаследник принц Мохамед бин Салман, който е военен министър. Откакто Салман се възкачи на трона и пое властта през януари, двамата принцове определят повечето от насоките на саудитската политика.
Водещата арабска държава в Залива от години се оплаква, че Вашингтон не гледа сериозно на нейните опасения. Тя смята, че фокусирането (на Вашингтон) върху разрешаването на спора за ядрената програма на Техеран отклонява вниманието на САЩ от по-належащи проблеми. "Старите теоретици на конспирациите се оказаха прави. САЩ създават заплахи за нас, а после ни предлагат повече оръжейни системи. Това не вещае нищо добро за нас", казва Сами Алфарадж - кувейтски съветник по сигурността на СССЗ.
Рияд смята, че иранската подкрепа за (шиитските) милиции в Ливан, Сирия, Ирак и Йемен е най-важната причина за регионалната нестабилност, която засилва междурелигиозните напрежения, подкопава силното управление и дава стимули на сунитските мюсюлмански джихадисти.
Саудитците се боят, че Обама гледа на споразумение между световните сили и Техеран като на нещо, с което ще остане в историята. Подобна сделка за иранската ядрена програма - която според Запада вероятно е насочена към създаване на ядрени оръжия въпреки опроверженията на Иран, - може да доведе до вдигане на международните санкции, без да охлади регионалните му амбиции, смятат те.
Вашингтон нееднократно е обещавал да помогне за ограничаване на иранските действия, предлагайки на арабските страни от Залива нови оръжия и подкрепа за предвожданата от Саудитска Арабия коалиция срещу йеменските бунтовници, които са свързани с Техеран. За Обама е важно да получи подкрепа от СССЗ - съставен от Саудитска Арабия, Кувейт, Катар, ОАЕ, Оман и Бахрейн, за да покаже на Конгреса, че сделката с Иран се ползва с широка регионална подкрепа въпреки съпротивата от Израел. Салман изрази сдържана подкрепа за рамковото ядрено споразумение, постигнато миналия месец, но настоява окончателният договор да бъде категоричен, подлежащ на проверки и без заплахи за съседите на Техеран. Хора от саудитската кухня на властта се опасяват, че чрез смекчаването на санкциите Иран ще получи повече простор да подкрепя своите протежета, противопоставящи се на Рияд из целия Близък изток.
Нови оръжия
Държавният секретар Джон Кери се опитва да увери държавите от Залива, че Вашингтон няма да се съгласи на лошо ядрено споразумение и казва, че на дискусиите в Кемп Дейвид ще се оформят ангажименти, които ще създадат "ново разбирателство по въпросите на сигурността" със СССЗ. Вашингтон е готов също така да предложи нови оръжия в рамките на усилията за изграждане на обща за СССЗ система за противоракетна отбрана, каза висш американски служител миналата седмица.
Подкрепата на Обама за йеменската операция, въпреки стратегическите и хуманитарните резерви, също бе сигнал за американския ангажимент към сигурността на Рияд.Тези жестове обаче може би са се оказали недостатъчни да спечелят благоразположението на саудитците. "Техният 6-годишен опит с Обама - това са само уверения, обещания и красиви думи. Но като се тегли чертата, те остават с празни ръце", каза Мустафа Алани - иракски анализатор на проблемите на сигурността, който има близки връзки със саудитското вътрешно министерство, възглавявано от престолонаследника. Според него Рияд смята, че американската подкрепа за йеменската кампания, включваща обмен на разузнавателна информация, логистика и ускорени оръжейни доставки, се дава в замяна на саудитска благословия за сделката с Иран, която двете страни се надяват да бъде приключена до юни.
Но Абдулхалек Абдула, политолог от ОАЕ, поставя ударението върху регионалните съмнения. "Ние все още сме дълбоко убедени, че Иран е дестабилизираща сила и чрез ядрената сделка той ще стане още по-дестабилизираща. Затова мисля, че, погледнато като цяло, ние - СССЗ и САЩ - вече не сме в една лодка", каза той.
Ново поколение
Решението да бъдат изпратени на срещата в Кемп Дейвид принцовете Мохамед бин Найеф и Мохамед бин Салман може би просто има за цел ускоряването на прехода към едно ново поколение, каза Джамал Хашоги - генерален мениджър на телевизионния канал "Ал Араб". "Саудитска Арабия разбира, че Америка е важна и иска да продължи да работи с нея, особено в този момент. Ние сме в процес на голяма реорганизация в регион а, която изисква американска подкрепа", отбеляза той. Някои дипломати в региона смятат, че отсъствието от Кемп Дейвид на крал Салман и на крал Хамад на Бахрейн - база на 6-ия американски флот, може да се превърне в бумеранг. Решението на Саудитска Арабия през 2013 г. да оваканти мястото си в Съвета за сигурност на ООН, към което тя от години се стремеше, последвано от изтекли в публичното пространство злъчни коментари по адрес на Вашингтон от тогавашния шеф на разузнаването принц Бандар бин Султан, не успяха да променят политиката на САЩ. "Разбира се, отсъствието на Салман е неприятен удар за САЩ. Но аз не мисля, че Обама ще се повлияе от това. Той иска ядрено споразумение. Това е за него приоритет номер 1", каза западен дипломат, базиран в региона.
Източник: БТА