Допълнително пари за артистите и за киното в бюджета за догодина е поискал министърът на културата Вежди Рашидов. В ефира на Дарик той уточни, че става дума за около 8 млн. лева, като от културното ведомство се надяват да получат повече средства за поддръжката на паметниците на културата и за читалищата и библиотеките към тях.
Министър Рашидов беше категоричен, че няма нищо общо с реставрацията на паметника на Цар Освободител, като нарече „клюки и глупости" твърденията, свързващи спешния ремонт на паметника и планирано строителство на подземен паркинг в този район.
На фона на предвиденото увеличение с 10 процента на заплатите на музейните работници в страната, културният министър смята, че няма да е справедливо ако артистите останат без същото повишение.
Артистите били мъжки момчета и трябвало да усетят реформата
„Ние направихме в много трудно време една реформа и то с нашите творци-артистите. Тези хора - то свършва мандата, аз само мога да им благодаря, че са мъжки момчета! Заработиха сърцато - само три години преди това се говореше само за чалга, отлив на публика. Сега нямаме билети - това значи, че работят и че има вече инстинкта те да се самосъхраняват и да привличат публиката, защото започнаха да стават активни и интересни", каза по адрес на артистите културният министър.
Запитан защо за театъра и киното няма предвидено повишение на средствата за 2013 г., Вежди Рашидов каза, че няма обяснение. Разговарях с министър Дянков, чакам да се прояви разбиране за тази субсидия, допълни той.
„Ако ние сега не им вдигнем парите на тези хора, които наистина направиха нещо важно като реформа, не би било честно. Време е самата реформа да я усетят самите артисти", каза министърът, уточнявайки, че става въпрос за около 4 млн. лева допълнително към субсидията за този сектор.
Още 4 милиона са нужни според Вежди Рашидов, за да не спре подемът, който се наблюдавал в киното. „Точно сега не бива да се спре този подем, някакви пари трябва да се дадат още за някой филм отгоре", допълни той.
Повече пари от заложеното били нужни и за поддръжката на онези паметници на културата, за които общините очевидно нямали пари да се грижат. „Имаме малко за читалищата, за книгите, имаме фестивали, важно е как да опазваме и паметниците на културата", обясни още Вежди Рашидов.
Рашидов съжалява тези, които правят политика с ремонта на Коня
Министърът коментира и скандала с реставрацията на паметника на Цар Освободител. „Аз нямам спор по този въпрос, не съм страна по никакъв начин в този случай - не са ме питали как да се ремонтира паметникът", заяви Вежди Рашидов. Паметникът е общински, той не е национален паметник на културата, не съм възложител, не съм подписвал договор, допълни министърът.
По думите му е нормално един паметник като остарее, да му се направи ремонт, защото медиите показали, че краката на коня били напукани. Единствената професионална леарна, в която и министърът отлива свои творби, е тъкмо показаната в медиите леарна в Требич, в която конят беше разрязан. „Баща му на Велислав Минеков скоро дори си отля последния паметник, който аз го поканих да направи в Рим на Иван Вазов. Всичко онова от паметника, което е прогнило, ще се отреже и отново ще се върне както си е било", обясни Рашидов.
„Ако това е политика, аз съжалявам хората, които правят такава политика. Жал ми е за такива хора!", каза министърът, запитан дали спорът за реставрацията на паметника е политически или е по-скоро спор за пари.
Запитан дали се планира преместването на криптата от храм-паметника „Св. Ал. Невски" в бъдещия музей, все още без име, но по-популярен като Българският Лувър, министър Рашидов каза: „Кой да я мести криптата?!? Криптата е едно прекрасно място. Тя не е наша собственост, но ни е предоставена, тъй като нямаме реално музей. Там седят нашите икони и те седят прекрасно. И като стане музеят, ще видят иконите там, ще дойдат в музея да видят пластично изкуство, ще отидат в „Св. София" да видят некропола, ще видят амфитеатъра, Ларгото - ето ви центъра на София готов за ЮНЕСКО!".