Костов: Порция нови реформи чука на вратата, но чак през 2013-а
Костов: Порция нови реформи чука на вратата, но чак през 2013-а / снимка: Sofia Photo Agency, архив

Сините не са обсъждали конкретни кандидатури за президент, а чакали развръзката на въпроса за София за кмет. Не е била обсъждана и кандидатурата на Надежда Нейнски, заяви в предаването „Седмицата” на Дарик лидерът на ДСБ Иван Костов.

„Добре е да има желаещи и това, че Надежда Нейнски е заявила, че има готовност - това е добре, това означава, че в коалицията има хора с желание и които няма да избягат от отговорност”, коментира Костов. Той обаче обясни, че гледа да е коректен и внимателен и да не изнася информация отвътре.

Според лидерът на тъмносините тези избори до голяма степен ще бъдат предопределени от резултата от националните и местни избори. „Тези избори, които идват са нещо като прелюдия към излъчването на тази формация, която ще позволи на България да се реформира и да посрещне проблемите на икономическата криза. Тези избори са наистина едно предварително насочване на политическите сили, които ще се стремят да решат въпроса за управлението на страната. Тревогата е коя е тази формация, която е в състояние да прегърне проблемите на страната, която трябва дори да изгори, решавайки ги, но не оставяйки проблемите на други следващи правителства”, обясни Костов.

„Големият въпрос, който вълнува хората е това кой е в състояние да извърши реформата. ГЕРБ са много далеч от реформите. Те са може би най-далече от всички останали”, категоричен беше той. „Следващата порция реформи чука на вратата, но чак през 2013 година. Не виждам на политическия хоризонт друга формация, която да проведе реформи, освен Синята коалиция”, подчерта Костов.

На въпрос с кого биха управлявали, Костов отговори, че е възможно да е с ГЕРБ. „На ГЕРБ му липсва компетентност и решителност. До изборите ще мине много време. Хората виждат кой ще ги управлява. Но тези неща ги решава българският избирател. В смисъл ГЕРБ и Синята коалиция да дадат на страната нужните реформи и решителни действия срещу кризата, иначе няма да се оправим. Курсът на критика срещу ГЕРБ ще бъде засилен в следващите седмици и месеци, защото ГЕРБ се превръщат в своя най-голям опонент. ГЕРБ днес е най-големият противник на ГЕРБ от изборите. ГЕРБ се превръща в най-голямото отрицание на ГЕРБ”, посочи Костов.

Интервюто с Иван Костов четете тук