Хотели у нас да служат като буферна зона между заразени с COVID и здрави. Това предлагат от туристическия бранш. Подобна практика имало вече в Кипър, Гърция, Италия, Испания, Германия. Това е възможност да бъдат съхранени животи и да не бъдат заразени други членове на семейството на вече дал положителна проба, смята Полина Карастоянова, изпълнителен директор на Националния борд по туризъм.

Тя обясни, че още не е говорено дали в хотелите ще се настаняват хора с положителен тест за COVID или отрицателните членове на семействата им.

„Ние от Националния борд по туризъм разбираме необходимостта всеки сектор с ресурса, който разполага, да даде знак на готовност да подкрепи здравната система. С вицепремиера Мариана Николова в рамките на по-малко от 72 часа консолидирахме първа базова готовност за над 5000 легла в цялата страна, където да бъдат настанявани такъв тип нуждаещи се”, заяви пред NOVA Карастоянова.

„Всеки човек, който не бъде заразен, е успех, заслужава си усилието да бъде спасен. И говорим за най-малко 5000 хотела”, каза още Карастоянова. Невярна била интерпретацията за трансформиране на хотели в COVID болници.

„Възложител може да бъде единствено Министерството на здравеопазването или НЗОК. Не е воден разговорът за цената”, обясни Карастоянова.

До няколко дни от Националния борд по туризъм ще представят спасителен финансово-икономически план за сектор „Туризъм” за 2021 г.

Вече ставало въпрос за спасяване на целия сектор. От бранша настояват за удължаване на мораториума върху частните кредити.

„Ако фалират структуроопределящи за туристическия сектор групи хотели или комплекси, това ще има ефект на доминото за свързани с нас дейности в икономиката. Апелираме към управителя на БНБ България да има позиция пред ЕЦБ и да постигне удължаване на този мораториум с още 12 месеца”, заяви Карастоянова.
nova.bg