За пръв път у нас се провежда курс по обучение на анти-хакери, съобщи за БТА Александър Кирков, представител на Асоциацията за компютърна сигурност. Курсът има за цел създаването на практически умения за борба с хакерски атаки, той е едноседмичен и е от специалисти за специалисти, поясни той.
Хакерството по света напоследък взема особено големи размери, като щетите вече се изчисляват в милиарди долари, уточни компютърният специалист. Той е на мнение, че в България трябва да се създаде специализиран орган, в който експерти с висока компютърна грамотност да могат да защитят националните интереси и националната сигурност при евентуална хакерска атака.
Според Кирков независимо че българското законодателство се приближава до европейското и световното право във въвеждането на норми, касаещи компютърните престъпления, у нас няма практика относно типичните компютърни престъпления.
Българските хакери се славят като едни от водещите в света, е мнението на Кирков. Според него една от първите мащабни операции на български хакери, нарекли се "Varna Hacker Group", е когато на 11 юни 1999 г. те проникват в интернет страницата на американския Сенат и оставят съобщения. През март миналата година четирима американци бяха обвинени в САЩ в компютърна измама, тъй като наели български хакери, които да проникнат в електронни страници за продажба на билети и по този начин са придобили 1.5 милиона концертни билети, на обща стойност над 25 милиона щатски долара.
Днес българите са смятани за номер 1 в областта на изработването на устройства за измамите с банкомати. В почти всяка европейска държава има осъдени българи или се водят дела срещу българи за измами с кредитни карти. Според Александър Кирков обаче, до този момент у нас няма нито един осъден за типично компютърно престъпление по глава 9А от българския Наказателен кодекс, защото е много трудно доказването на подобен вид престъпление.