България и Белгия споделят необходимостта от по-координирана европейска енергийна политика. Около тази теза се обединиха федералният министър на икономиката, енергетиката, външната търговия и наука на Белгия Марк Фервилген и президентът на България Георги Първанов. Те участваха в симпозиум "България и Белгия - икономически партньори в Европейския съюз".
Преките инвестиции в страната за първите 9 месеца на годината са 2845,1 милиона евро. Белгия заема шесто място сред чуждестранните инвеститори. Това отчете министърът на икономиката и енергетиката Румен Овчаров при откриването на семинара. България ще има полза от членството в ЕС, но и Съюзът ще придобие един ценен партньор, отбеляза престолонаследникът на Белгия Принц Филип.
По време на форума министърът на икономиката, енергетиката, външната търговия и науката на Кралство Белгия Марк Фервилген призова за по-координирана енергийна политика, за да се избягва зависимостта от външни източници за ЕС. „Аз също съм за една координирана европейска енергийна политика, но единствената координирана политика на съюза до момента е затварянето на първите 4 блока на АЕЦ Козлодуй”, коментира президентът Георги Първанов.
„Една от основните причини за новата вълна белгийски инвестиции в страната ни е това, че ставаме член на европейското семейство, че българските институции и бизнесът работят по ясни, европейски правила”, отбеляза президентът Първанов. Той посочи като стимул за навлизане и на белгийския и на европейския бизнес у нас и данъчното ни законодателство, икономическата и политическа стабилност, високо подготвените кадри.
Президентът посочи като акцент в разговорите си с принц Филип за възможностите за инвестиции на белгийски фирми у нас инфраструктурата. Водени са разговори за туризма, банковия сектор, високите технологии. Форумът е в рамките на официалното посещение на престолонаследника на Белгия принц Филип и принцеса Матилда, които са в България начело на официална и бизнес делегация по покана на президента Георги Първанов.