67 процента от българите са в състояние на тревожност. 20 от всеки 100 души у нас пък страдат от психични заболявания. Данните бяха представени от психиатри в парламентарната здравна комисия в търсене на решения на проблемите в психиатричната помощ в България.
Психичното заболяване е основен причинител на хронични болести, а на по-късен етап и на инвалидизация, изтъкват експерти. Проблемът в случая е, че половината от психично болните българи не достигат до лечение.
Два от основните проблеми, около които се обединиха експертите, са свързани с достъпа и с транспортирането до спешна психиатрична помощ. В момента във всички градове транспортирането на психично болните е различно, категорична е д-р Теменужка Матева, управител на Областния психо-диспансер в Русе: "В едни места се пускат жалби до съответното лечебно заведение, на други места се водят от полицията, на трето място ги води спешна помощ. Трябва да се създаде ясен регламент и правила за довеждането за лечение на хора в спешно психично състояние".
Специалистите са убедени, че липсата на достатъчно финансиране в сектора също води до създаване на проблеми при оказване на психиатрична помощ.
"Психиатричните болници в България, тези 12, са на възраст между 70 и над 100 години. Те са създавани във времето, когато психично болните трябваше да бъдат изолирани за дълго време или до живот. Сега тези болници в 21 век, с изключение на пазарджишката, противоречат на съвременните схващания за лечение - или като местоположение, или като сгради. Не може да говорим за болница на европейска столица, разположена в бараки", коментира директорът на психиатрията в Курило д-р Цветеслава Гълъбова.
По време на дискусията стана ясно, че от този месец всички лечебни заведения за психиатрична помощ ще получат възможност за достъп до информационен софтуер, който да събира и обобщава данни. Това съобщи д-р Ивелина Георгиева от Здравното министерство, която допълни, че вече има ясна концепция как точно да бъде изграден необходимия регистър на психично болните в България.