"Уестингхаус Електрик Къмпани" обяви, че въпреки изтеклия срок на споразумението за проекта за 7-и блок на "АЕЦ Козлодуй", ще продължат да се водят дискусии за нова структура и времеви период. Това съобщиха от компанията, цитирани от БГНЕС.
"Това решение бе взето съвместно от всички страни и отразява сегашните условия в България за подкрепа на инфраструктурен проект от такъв мащаб, каза Дани Родерик, президент и главен изпълнителен директор на "Уестингхаус".
Борисов: Готови сме да работим по споразумението с "Уестингхаус", ако те са инвеститор
„Макар да съществува единодушие, че в дългосрочен план този проект е атрактивен, страните са на мнение, че ще трябва да се разгледат различни модели за внедряването на технологията AP1000® за в бъдеще", допълва той.
"Уестингхаус" е доволна от сътрудничеството, което разви с "АЕЦ Козлодуй", и в близкото бъдеще ще се фокусира върху незабавни и количествено измерими подобрения на ядрените мощности в страната чрез представяне на най-модерната технология на компанията, използвайки големия си международен опит. Родерик добави: "Продължаваме да предоставяме и предлагаме съдействието си и своята международна технология на целия спектър дейности на "АЕЦ Козлодуй" - от гориво и услуги до извеждане от експлоатация и управление на отпадъците".
Проектната цена на 7-ми блок в АЕЦ Козлодуй е около 5.3 млрд. долара
Осем реактора с технология AP1000 вече се изграждат в света - по два на площадките на две АЕЦ в САЩ, както и по два на площадките на две ядрени централи в Китай. Неотдавна бяха сключени акционерни споразумения за изграждането на ядрени мощности с технология AP1000 на площадката "Мурсайд" в Обединеното кралство.