РЗС иска Борисов и Дянков да докладват за състоянието на икономиката
РЗС иска Борисов и Дянков да докладват за състоянието на икономиката / снимка: БГНЕС

Премиерът Бойко Борисов и финансовият министър Симеон Дянков да бъдат изслушани следващата седмица в парламентарната комисия за бюджет и финанси - такова предложение са внесли в деловодството на Народното събрание депутатите на РЗС.

От партията на Яне Янев настояват двамата да отговорят кои антикризсни мерки на кабинета са изпълнение преди актуализацията на бюджета за 2010 година и какво е състоянието на българската икономика. Според лидера на РЗС Яне Янев "финансовото състояние на държавата прилича на свлачище" и "този хаос не може да продължава". По думите му нито една от обявените 60 антикризисни мерки на кабинета не са приложени в действие.

От РЗС информираха, че са провели срещи с близо 16 представители и дипломати на чуждестранни държави. Някои от западните политици изразили безпокойството от нарушаване на човешките права в България, което си позволявало правителството на Бойко Борисов. Такива посегателства срещу гражданските свободи са полицейските акции и намеренията за създаване на специализирани съдилища, с които се нарушава и българската Конституция, обявиха депутатите на формацията.

Партията ще инициира и срещи с българските общности в чужбина и ще продължи сред тях подписката за свикване на референдум за нова Конституция.