ЕК задала въпроси за договорите с американските ТЕЦ-ове през есента
ЕК задала въпроси за договорите с американските ТЕЦ-ове през есента / снимка: Sofia Photo Agency

В Главна дирекция "Конкуренция" на Европейската комисия е образувано производство относно предполагаема държавна помощ под формата на дългосрочни договори за изкупуване на електрическа енергия. Това съобщиха от енергийното министерство по повод твърденията на опозицията, че управляващите крият писмо от Европейската комисия от есента във връзка с договорите с ТЕЦ "AES Марица Изток 1" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица Изток 3" АД.

БСП: България може да влезе в наказателна процедура заради ВЕИ-тата

Производството е образувано вследствие на жалба от страна на ДКЕВР от юни миналата година. То цели да установи предоставена ли е държавна помощ при сключването на двата дългосрочни договора за изкупуване на електрическа енергия, поясняват от министерството.

ДКЕВР подала жалби до Брюксел за ВЕИ и американските централи

На 23 октомври миналата година от Европейската комисия са постъпили въпроси, отнасящи се до фактологията по сключените договори и съответствието им с европейското законодателство. На 11 декември Министерството на енергетиката е изпратило до Европейската комисия отговори на поставените въпроси.

До момента в министерството не е постъпвала друга информация по казуса от страна на Европейската комисия, се посочва в съобщението.

В него се отбелязва, че с решение от 27 май 2014 г. държавният регулатор е включил в миксовата цена на обществения доставчик НЕК разходите за закупуване на електроенергия от така наречените американски централи, намалени съответно с 30 на сто и 20 процента и е постановил да започнат преговори за изменение на дългосрочните договори. Със същото решение ДКЕВР е постановила, че до постигане на договореност между заинтересованите страни НЕК ще изкупува енергията от двете американски централи при условията на действащите договори, т.е. без редукция в цената, обясняват от енергийното министерство.

От ведомството заявяват, че в резултат на тези взаимноизключващи се решения само за втората половина на миналата година общественият доставчик е увеличил разходите си за закупена електроенергия от двете централи с повече от 200 млн. лв. Това е само един от примерите как е натрупан огромният финансов дефицит в НЕК, за чието намаляване правителството предприе комплекс от мерки, заявяват от пресцентъра на Министерството на енергетиката и допълват, че една от тези мерки са именно постигнатите споразумения с двете американски централи.

Промяна в договорите с американските ТЕЦ-ове пести близо 1 млрд. лв. на НЕК

Миналата седмица НЕК подписа с двете централи споразумения, които предвиждат намаление на цената за разполагаемост, без да се удължава техният срок на действие и без да са поети ангажименти за увеличение на мощността.

До края на периода на действие на договорите НЕК ще спести близо 1 млрд. лв., а годишно - по 100 млн.лв. Това ще позволи свиване на текущия дефицит в енергийната система. Споразуменията с двете топлоелектрически централи ще влязат в сила, след като НЕК изплати натрупаните задължения към тях. Постигнатата договореност ще доведе до намаляване на дефицита на държавната НЕК, но няма да доведе до промяна в цената на тока за крайния потребител.