Български фермери ще предлагат пресни продукти от мобилни витрини
Български фермери ще предлагат пресни продукти от мобилни витрини / снимка: БГНЕС, архив

Български фермери започват да предлагат пресни продукти от мобилни хладилни витрини. За пръв път това ще се случи на традиционния национален Събор на овцевъдите, който ще се състои от 8 до 10 май край Петропавловския манастир, Великотърновско.

Там семейство производители от с. Васил Левски, Карловско, ще предложат биволско и овче кисело мляко, както и сирена от редки породи животни - Каракачански овце и биволи от породата Българска Мурра, съобщиха от комуникационния екип на българско-швейцарския проект "За Балкана и хората".

По проекта са закупени общо осем мобилни хладилни витрини от Франция, които се придвижват като ремарке за лека кола или микробус. На пазари и изложения хладилните витрини ще се включват към електрическата мрежа и от тях, като от нормален витринен щанд, хората ще могат да пазаруват пресни продукти.

С мобилните витрини ще се постави начало на нов тип фермерски пазари в България, по подобие на Франция, Австрия, Италия, Швейцария и Холандия. Предстои фермери от Западна и Централна Стара планина, регистрирани по Наредба 26 на Министерството на земеделието и храните (МЗХ), да доставят продукти директно от фермите си и да продават пряко на потребителите, информират представителите на проекта.

С него се цели обвързване на животновъдството с опазването и поддържането на пасищата в зони от мрежата Натура 2000.

Постигнатите резултати показват, че бизнес може да се прави и в защитени територии, а добре опазената природа носи честни приходи на местните хора и ползи за всички, отбелязват още представителите на проекта.