Безработицата в Япония се е повишила до 5,1%
Безработицата в Япония се е повишила до 5,1% / снимка: Reuters

Нивото на безработицата в Япония се е повишило с 0,1 процентни пункта до 5,1 процента през април, което е най-високата му стойност от януари, съобщи японското министерство на вътрешните работи и комуникациите, цитирано от информационните агенции.

Броят на безработните в Япония, втората по големина икономика в света, се е увеличил до 3,56 милиона души, което е с 100 000 души повече на годишна основа.

Безработицата при мъжете е намаляла с 0,4 процентни пункта до 5,5 на сто в сравнение с март, а при жените бележи нарастване с 0,4 процентни пункта до 4,7 на сто.

Потребителските цени в Япония през април са намалели с 1,5 на сто през април на годишна основа, което е 14-и пореден месец, в който показателят се понижава, посочва министерството на вътрешните работи и комуникациите, пише БТА.

Индексът на потребителските цени, който изключва непостоянните цени на пресните храни, е бил 99,2 пункта спрямо референтната стойност от 100 пункта за 2005 година.

Спадът на цените представлява проблем за Япония заради постоянното дефлационно напрежение, което оказва натиск върху японската икономика, отбелязва ДПА.

Месечните разходи на домакинствата в Япония са спаднали с 0,7 на сто през април на годишна основа до 299 996 йени (3286 долара), докато средните месечни доходи на работещите домакинства са се увеличили с 1,6 процента до 474 616 йени, което е трети пореден месец на нарастване.