Общински съвет Враца разпространи информация за напредъка по проекта за Водния цикъл на Враца. До този момент закъснението на различните обекти е от 1 до 4 месеца. Ето и целият текст на информацията:
1.Реконструкция на ПСОВ:
Изпълнителят „ВМВ" ДЗЗД отстрани забележките на „ВиК" Враца по работния проект и същия е внесен за одобрение във „ВиК".
Работи се на всички основни сгради. Изпълняват се строителни и ел. монтажни работи. Изцяло е завършено Котелното, байпасен канализационен колектор за високи води ф 1000 от стъклопласт, а на Комбинираната сграда остава само монтаж на климатици.
От 01.07.2015 г. на обекта постоянно ще присъства представителя за България на унгарска фирма, с която е договорирана доставката и монтажа на технологичното оборудване. Изпълнителя очаква в средата на юли да започне монтаж на първите готови машини и съоръжения.
Средно за изтеклия месец се работеше с 20 човека, а в края на месеца с 30.
Генерираното закъснение от предадения в края на м. февруари екшън план е 3,5 месеца и в случай, че обекта бъде ресурсно напълно осигурен (финансово и с работна ръка средно 80 - 100 човека ежедневно) може да се очаква завършване на СМР за края на февруари (без да се вземат метеорологичните условия).
До момента на Изпълнителя са сертифицирани 4 млн. лв.без ДДС, вкл.аванса, което представлява 26% от договорната стойност.
Има изпълнени към момента строителни работи за над 500 000 лв., за които строителят подготвя документи за сертифицирането им от Инженера.
2.Реконструкция на водопроводната и реконструкция и удължаване на канализационната мрежа - Етап 1:
Физическият напредък за месец юни при канализацията е 525 м и при водопровода 503 м. До тук общо са изпълнени 19 228 м (66%) канализация и 32 707 м (76%) водопровод. Остават за изпълнение 10 км канализация и 10,2 км водопроводи.
През месеца работеха 5 екипа водопровод и 3 екипа канализация. След 20.06.15 г. канализационните екипи бяха увеличени на 6.
Изпълняваха се водопроводи на ул."Рила" (разбиване скали), в двора на МБАЛ(Тласкател към НР 1500), клон 54 в кв."Дъбника", СВО на ул."Подбалканска". Канализация - при блокове „Химици", на ул."Рила", в кв."Кулата" и канализационна помпена станция в кв."Кулата".
Траншейно се възстановиха асфалтови настилки - пътя между кв."Сениче" и кв."Кулата", в кв.Сениче - ул."Йордан Радичков", паркинга пред бл.55 (от улица „Славянска" до ул."Йордан Радичков"), паркинга пред бл.57 (от ул."Съединение" до ул."Йордан Радичков"), улицата между блокове 63 и 62. В момента се асфалтира ул."Атанас Йованович" в кв."Медковец".
Анализът на екшън плана от 26.02.15 показва, че текущото закъснение на Изпълнителя е 1 месец за водопроводи и 4 месеца за канализация. Ако от този момент натам строителят заработи с предвидените 15-17 екипи, ще завърши работа в края на м.октомври 2015 г.
До момента на Изпълнителя са сертифицирани 15 млн.лв. без ДДС, вкл. аванса, което е 55,5 % от договорната стойност.
През отчетния период по Етап 1 са изплатени два сертификати за междинно плащане №№11 и 12 на обща стойност 2 898 867лв. От тази сума по предложение на Изпълнителя са задържани суми за Гаранция за добро изпълнение в размер на 911 977 лв. (Гаранцията беше невалидна, поради това ,че беше издадена от КТБ).
3.Реконструкция на водопроводната и реконструкция и удължаване на канализационната мрежа - Етап 2:
Канализация по договор -17 км. Изпълнени през месеца 54 м или общо до сега 11 205 м (66%). Остават за изпълнение 6 км.
Водопровод по договор - 34 км. Изпълнени през месеца 139 м или общо до сега 24667 м (72,5%). Остават за изпълнение 9,3 км.
През месеца изпълнителя направи два престоя от по няколко дни, поради вътрешнофирмени проблеми. След 18.06.15 г. работи с 5 екипа. Изпълняваха водопроводи на улици „Мистер Сенко", „Иван Замбин", „Къкрина" и „Крайречен булевард". Канализация при блокови „Май" и кв."Бистрец" - Гл.колектор 1.
Асфалтова настилка се възстановява траншейно на „Крайречен булевард".
До момента на Изпълнителя са сертифицирани 8 млн. без ДДС, вкл.аванса, което представлява 46,5 % от договорната стойност.
През отчетния период е изплатен сертификат за междинно плащане №9 на стойност 698 195 лв.
4.Рехабилитация на стоманен и реконструкция на съществуващ захранващ азбестоциментов водопровод от язовир"Среченска бара" до гр.Враца.
По отношение процедирането на Подробен устройствен план - парцеларен план (ПУП-ПП):
Чакаме становища от МЗХ и ИАГ по внесени документи съгласно Закона за горите. След получаване на становища от тях предстои внасянето на ПУП-ПП в МРР за одобрение от Национален експертен съвет.
Уведомили сме всички частни собственици на имоти по трасето на азбестоциментовия водопровод за предстоящите процедури по уреждане на вещните права. За всички земеделски имоти, в които ще се разполагат шахти са изготвени оценки от лицензиран оценител. За обезщетенията няма осигурен бюджет.
За проблемите с изоставане от графиците за изпълнение на строителството проведохме срещи с УО на ОПОС на 16 юни в МОСВ с управителите на фирмите изпълнители, строителния мениджър и техническата помощ. На най-високо управленско ниво ръководителите на изпълнителските фирми декларираха, че ще завършат СМР на реконструкция на градската Вик мрежа на Етап 1 и Етап 2 в рамките на този програмен период.
На 29 юли в Община Враца се проведе среща с ръководителя на УО на ОПОС във връзка с подготовката за фазиране на части от проекта.
Изготвил:
инж.Марияна Рашева
Директор ЗИП