В Белоградчик ще правят музей на минното дело
В Белоградчик ще правят музей на минното дело / netinfo

Посланикът на Белгия в София Марк Микелсън и посланичката на Кралството в Белград, нейно превъзходителство Дениз Ауър представиха  в Белоградчик инвестиционните намерения на белгийското дружество „Минно дружество Белоградчик"АД.

Дружеството е собственик на концесия на действаща мина „Връшка чука" в района на село Киряево, гр. Зайчар, Сърбия  и още една в района на Белоградчик - затворена началото на ХХ век.

Идеята е да се почистят табаните и останките от сгради и съоръжения и галерията да бъде превърната в музей на минното дело. Ще бъдат построени и туристически атракциони за гостите на града. В непосредствена близост до това място преминава и една от екопътеките с маршрут сред белоградчишките скали.

На срещата присъстваха и изпълнителните директори на дружеството Филип Уотле и Жан Клод Ромбо, търговското и икономическото аташе на Белгия в София Ерик Санткен и Драган Милойевич - консул на Сърбия в Брюксел.

След това дипломатите, придружавани от търговските си аташета, собствениците на Минно дружество Белоградчик"АД, представители на кметските администрации на Белоградчик и Зайчар посетиха мина „Връшка чука" в Сърбия и затворената мина „Зелени град" край Белоградчик.