Отбелязваме 3 март
Отбелязваме 3 март / netinfo

Националния празник на Република България - 3-ти март, отбелязаха на площад „Христо Ботев” във Враца граждани и гости на града. Тържествен водосвет отслужи врачанкия митрополит Калиник в съслужение с протосингел Киприян. В словото си от трибуната кметът на Враца инж. Тотю Младенов каза:

" На 3 март 1878 година - преди 130 години, България възкръсна за нов живот. След пет века робство, след завери, бунтове и въстания, след славни битки и чутовен героизъм България отново има свое знаме, герб, парламент и армия – имаме Държава!

Никоя друга дата в националния ни календар не събира така в едно родолюбието, саможертвата, признателността, преклонението и възторга на българите от това, че сме свободни, че сме народ!"

По повод националния празник на република България тържествено бе запален вечния огън до паметника на Христо Ботев. Над него, на пилоните, се развяват знамето на европейския съюз,националния трибагреник и възрожденското знаме на България.

Във Видин празникът започна в 10,30 на площад „Бдинци”, с изпълнение на градския духов оркестър. Слова произнесоха кметът на града Румен Видов и видинския митрополит Дометиан.

В 12 часа към програмата се включиха ученическият духов оркестър при СОУ”Св.Св.Кирил и Методий” и Ансамбъла за народни песни и танци „Дунав”-Видин.