Никога вече Хирошима!
Никога вече Хирошима! / снимка: Дарик Враца, Мая Ценова
ggg
39479
ggg
  • ggg

Уникално събитие за страната се проведе днес във Враца. Първата за България  уеб-конференция с Хирошима вече е факт. На фона на случващото се в момента в АЕЦ-Фукушима, оцелял от атомната бомбардировка през Втората световна война, разказа своите спомени. Идеята е на Дарик радио, със съдействието на Търговско-промишлената палата, Информационния център Европа директно и община Враца.

Никога вече Хирошима!
netinfo

По време на срещата беше представена и декларацията на кмета на Враца д-р Костадин Шахов, който се присъедини към международната инициатива "Кметове за мир".  

От японска страна в конференцията се включи Мемориалния музей на мира в Хирошима, с представители  - председателят на фондацията "Мир и култура" Стивън Лийпър и един от оцелелите от атомната бомбардировка, сега 77-годишен, Такаши Терамото, който разказа своите спомени. Конференцията се проведе благодарение на българката Любов Гълъбова, която живее и работи като треньор по джудо в Хирошима.  

Стивън Лийпър обясни, че проблемът с ядрените оръжия все още не е решен в световен мащаб. Те правят всичко възможно да се елиминират до 2020 година.

Малко по-късно зам.кметът на община Враца д-р Михаил Шарков връчи официално подписаната от кметът д-р Костадин Шахов декларация за присъединяване към международната организация "Кметове за мир". Инициативата датира от 1982г. и цели поддържане на среда, която да позволява на гражданите защитен живот и постигане на траен световен мир. Към 1 март т.г. в организацията членуват 4540 кметове от 150 държави. Врачанският кмет е седмият от България, който се включва. В началото на месец март нобеловият лауреат Мерит Магуайър номинира организацията "Кметове за мир" за Нобелова награда за 2011г.

Срещата продължи с разказа на оцелелия Такаши Терамото.

Никога вече Хирошима!
netinfo

По време на конференцията учениците изработиха от хартия жерави по подобие на малко момиченце от Втората световна война, облъчено от радиация. Сега хартиените птици висят на дърво пред сградата на общината, за да напомнят - Хирошима никога повече да не се случва.