Съветник иска изграждане на алея на търновските царе
Съветник иска изграждане на алея на търновските царе / снимка: DarikNews.bg

Да бъде изградена алея на търновските царе, настоява Румен Димитров- общински съветник от „Нашият град” и заместник- председател на местния парламент. Неговата идея е да бъдат изработени 22 скулптурни фигури в реални размери на търновски владетели, които да бъдат пресъздадени в облекло и с оръжие, характерно за съответната епоха. По негови изчисления изработката на статуите ще струва около 1 млн. лв. „Моето предложение е фигурите да бъдат разположени от площада пред Царевец, срещу крепостта Трапезица, по посока църквата „Св. 40 мъченици”, обясни Румен Димитров.

Той припомни, че преди 6-7 години е коментирал тази идея с предишния кмет на старата столица, но така и не се е стигнало до конкретен резултат. Съветникът посочи, че предложението му е в контекста на честванията на 830 годишнината от въстанието на Асен и Петър. „Така ще демонстрираме своето уважение към царете, благодарение на които Велико Търново се ползва със слава днес”, каза той.

Румен Димитров подчерта, че с предложението си настоява за принципно съгласие за идеята и стартиране на процедура, а не за конкретни срокове за изпълнението. „Наясно съм, че това няма как да се случи в рамките на няколко месеца, но ще бъде добро начало и показателен пример от гледна точка на това, че Общинският съвет тръгва в посока надграждане на туристическия продукт”, посочи Димитров.

На следващото заседание на местния парламент той ще внесе две питания към кмета Даниел Панов. Едното касае нормативната база на общината и комплексното административно обслужване, а второто ремонтните дейности на тротоарите по бул. „България”.